Dini Soru / Sorular / İbadetlerde devamlılık ile ilgili hadisler

İbadetlerde devamlılık ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

İbadetlerde devamlılık ile ilgili hadisler

Soru

Selamun aleykum. İbadetlerin devamlı olması ile ilgili peygamber efendimizin hadisi şeriflerini istiyorum. Bu konuda bilgi paylaşırsanız memnun olurum.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. İbadet azda olsa sürekli yapıldığında Allah katında değerli olur ve makbul olur. Çok ama kısa süreli olan ibadetler makbul olan ibadetler değildir. Bu konuda sevgili peygamberimizin hem öğütleri hemde sünnetleri vardır.

İbadetlerde devamlılık ile ilgili hadisi şerifler:

(İşlerinizde) orta yolu tutunuz, dosdoğru olunuz. Biliniz ki, hiç biriniz ameli sâyesinde kurtuluşa eremez ve Allah (c.c.) için amellerin en sevimlisi az da olsa devamlı olanıdır. (Buhari, Rikak, 18; 5983)

Ümmü’l-mü’minîn Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre şöyle demiştir: Bir kere Rasulullah (s.a.v)’e: Yâ Rasûlallah! Hangi ibâdet Allah (c.c.)u Teâlâ’ya çok sevimlidir? diye sorulmuştu. O da: Az olsa bile devamlı yapılanı, Ve takatinizin yettiği amelleri yapınız. buyurdu. (Buhari, Rikak, 18;5984)

Hz. Aişe (r. anhâ) diyor ki: “Yanımda Benî Esed kabilesinden bir kadın vardı. Bu sırada Hz. Peygamber (s.a.v) içeri girdi ve: “Bu kimdir?” buyurdu. “Falancadır, geceleri hiç uyumaz, (ibadet yapar)” dedim. Resûlullah (s.a.v): “Sus, yeter! Size, tâkat getirebileceğiniz amel yaraşır. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadıkça, Allah (c.c.) da (sevab vermekten) usanmaz. Allah (c.c.)’a en hoş gelen dinî amel, kişinin devamlı olarak yaptığı ameldir” buyurdu. (Buhârî, İman 32, Teheccüt 18; Müslim, Salâtu’l-Musâfirin 220-221 (785)

Mesrûk (r.a) anlatıyor:”Hz. Aişe (r.anha) ‘ye sordum: “Rasüllullah (s.a.v) ‘a göre hangi amel efdaldir ? ” Bana: “Devamlı olan !”diye cevap verdi. Ben tekrar: “Gecenin hangi vaktinde kalkardı?” dedim. “Bağıranı -yani horozu- işittiği zaman kalkardı!” diye cevap verdi.” (Buhari, Rikâk, 18;5980)

Hz. Aişe Annemiz: Rasulullah (s.a.v)’in en sevdiği amelin devamlı yapılanın olduğunu söylemiştir. (Buhari, Rikak, 18; 5981)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ibadetlerde devamlılık

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.