Dini Soru / Sorular / İbadetlerle ilgili temel ilkeler nelerdir

İbadetlerle ilgili temel ilkeler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İbadetlerle ilgili temel ilkeler nelerdir

Soru

Selamun aleykum hocam. ibadetlerde bulunması gereken temel ilkeler nelerdir kısaca bilgi verebilir misiniz hocam.

Cevap

Allah biz kullarından bu dünyada kendisine kulluk etmemizi emretmiştir. Bu kulluğu ifa ederken yaptığımız ibadetlerin yerine gelmesi ve kabul olabilmesi için bazı temel ilkelerin olması geekir. Bu temel ilkeleri maddeler halinde açıklayalım.

İbadetler ile İlgili Temel İlkeler:

1- İsteklilik

İbadetler, gereğine inanarak ve isteyerek yapılmalıdır. Zorlama ve tehdit sonucunda, istemeyerek yapılan ibadetin Allah katında bir değeri yoktur.
Yüce Allah şöyle buyurur: “Dinde zorlama yoktur.

2- Samimiyet

İbadet, temiz bir kalp ile samimi olarak yapılmalıdır.
Allah, kendisine samimi olarak ibadet etmemizi (Zümer Suresi, 2. ayet)
Peygamberimiz de “Şüphesiz Allah, sadece kendisi için ve ancak kendisinin rızası gözetilerek yapılan amellerden başkasını kabul etmez.” (Nesai, Cihat)

3- Gösterişten Uzak Olmak

İbadetlerin geçerli olması için gösterişten uzak olması gereklidir. Diğer insanların beğenisini Allah’ın beğenisinden üstün tuttuğumuz zaman Allah’a ortak koşmuş (şirk) oluruz ki, en büyük günah budur. Peygamberimiz Müslümanlar için en çok korktuğu şeyin gizli şirk, yani gösteriş olduğunu belirtmiştir.(Tirmizi, Hudut)

4- Kolaylık ve Güç Yetirebilirlik

İbadetlerle ilgili temel ilkelerden birisi de ibadetlerin “kolaylık ve güç yetirebilirlik” esasına dayalı olmasıdır. Allah şöyle buyurur: “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez.” (Bakara suresi, 185. ayet) “Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez.”(Maide suresi, 6. ayet)
“Bu din kolaylık dinidir. Kimse dini geçmeye çalışmasın. Yapamadığı eksiklikler kalır ve üstünlük dinde kalır.” (Buhari, İman)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ibadetin temel ilkeleri, ibadetlerle ilgili temel ilkeler, ibadetlerde bulunmasi gereken temel ilkeler nelerdir, ibadette bulunmasi gereken ozellikler

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.