Dini Soru / Sorular / İçeriğini bilmediğimiz sözleşmeleri kabul ettim demek caiz midir

İçeriğini bilmediğimiz sözleşmeleri kabul ettim demek caiz midir

Sponsorlu Bağlantılar

İçeriğini bilmediğimiz sözleşmeleri kabul ettim demek caiz midir

Soru

Günümüzde kullandığımız e posta vb. teknolojik kullanımlarda bazen değişik sorularla karşılaşıyoruz. Örneğin bir e posta hesabı açarken kullanım şartlarını okumadan kabul ediyoruz. Fakat bazen bu şartların içinde şirk veya küfre sokma ihtimali olan kelimeler geçiyorsa ( Yaratmak, canlandırmak gibi) ve biz bunları kabul ediyorum veya tamama tıklarsak biz de şirke veya küfre düşmüş olur muyuz? Kalben onaylamasak da internet veya bilgisayar ortamında bu tip şeylerde evete tıklamak imanımızı götürür mü?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Yaratmak ve canlandırmak sadece ve sadece Allah’a aittir. Ancak bu kelimeler yorumlanabilen kelimeler olduğu için insanlar için kullanıldığında sadece yapmak ve icat etmek gibi anlamlarda kullanılır. Her ne kadar bu kelimeler kesinlikle kullanmak doğru olmasa da işaret ettiğimiz şekilde kullananlar şirke düşmezler. Bu tür sözleşmelerin içerisinde insanı şirke düşürecek kelimelerin olacağını sanmıyoruz. Ama müslüman elbette dikkatli olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.