Dini Soru / Sorular / İçimden istemeden söylemek

İçimden istemeden söylemek

Sponsorlu Bağlantılar

İçimden istemeden söylemek

Soru

Hocam ben sorumu goremedigim icin uye oldum,siz cevaplamissinizdir belki geri sordugum icin kusura bakmayin.Hocam ben inchAllah derken icimden tersini soyluyorum istemeden ve takinti yapiyorum cunku gerceklesecek diye rahatsiz oluyorum yani ornek vetim inchAllah olur derken icimden olmaz geliyor,vesvese oldugnu sanmiyorun cunku baska bir kelimeyle deneme yapiyorum aynisi oluyor tersi geliyor,yani icimden istemeden gecen o kotu “inchAllahlar” Allah kabul edermi?vesvese oldugnu dusunuyorsaniz,eger vesvese degilse ve gercekten benden kaynaklaniyorsa Allah yinede kalbimize bakip ciitye almazmi?

Cevap

Merhaba kardeşim. Vesvesenin en kötü tarafı; insanın kendi düşüncesi gibi zannetmesidir, yani bu tamamen bir zandır. Şeytan, sanki senin düşüncenmiş gibi hissettirir sana. İradenle böyle bir şey söylemen için psikolojinde bir sıkıntı olması gerekir. Normal bir mümin böyle bir şeyle uğraşmaz. O sebeple bunları vesvese deyip, çöpe at. Aklına geldiğinde başka işe yönel, euzu besmele çek defalarca.

Üye olman, sorunu takip etmen açısından sana kolaylık sağlar. Üye olmasan da soruların yanıtlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Helallik istemek nasıl olur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Helallik istemek nasıl olur

Sponsorlu Bağlantılar Helallik istemek nasıl olur Soru Selamun aleyküm Hocam ben ablamla bazen tartışıyoruz bazı …

Başı açık olmanın günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Başı açık olmanın günahı affedilir mi Soru Allah istemiyerekte olsa açık olanları affeder …

2 Yorumlar

  1. Ama hocam vesvese namaz kilan,imanli bir insana gelir,ama ben artik namaz kilmiyorum cunku namaz kilarken oncedende cok vesvese yapardim kafayi yerdim simdi biraktim,yani yinede vesvese olabilir mi namaz kilmama ramen?

  2. Vesvese namaz kılana veya imanı olana geldiği doğrudur ama bu diğerlerine gitmez diye bir şey yoktur. Eğer namaz ve ibadetini vesveseden dolayı bırakmışsan tam olarak şeytanın da istediği işte budur. Tekrar tövbe et ve namazlarına başla. Sana yardım edecek olan yine Allah’tır. Ondan başka sana kimse yardım edemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.