Dini Soru / Sorular / İlahilerin okunuşu

İlahilerin okunuşu

Sponsorlu Bağlantılar

İlahilerin okunuşu

Soru

Merhaba, benim çocukluk zamanımda (75 liyim) ilahiler veya dini şarkılar kasetten müziksiz olurdu (çoğu kasetlerde). Şimdi ise ilahi veya dini şarkılar eğer İngilizce olsa, Avrupa’nın hitleri diye millete yutturulur! Müzikler aynı pop şarkılarındaki gibi ve zikirden alınma hu hu sesleri tempo ara ses olarak kullanılmakta. Hocam bunu çoğu yerde ifade ettiniz nasıl olacağını ama bu tip şarkılarda Allah ve peygamber ismi bağıra bağıra söylenmektedir? bunları dinleyelim mi yoksa girdiğimiz dükkan veya mağazalarda ikazda mı bulunalım. Sağolun, var olun

Cevap

Değerli kardeşim. İlahi türünden olan çeşitli sözlerle birlikte müzik eşliğinde söylenmesi hakkında bazı ihtilaflar olmuştur. Kimi alimler olduğu gibi haram olarak ele almıştır. Kimi alimler ise çeşitli şartlara uyulması kaydıyla cevaz vermişlerdir. Bu durumda işin en berrak ve temizi, müzikli olan ilahilerden de uzak durmaktır.

“Şeriatça bazı savtlar (dinî bakımdan bazı sesler) helâl, bazıları haram kılınmıştır. Evet, ulvî hüzünleri, Rabbanî aşkları iras eden (hatırlatan) sesler helâldir. Yetimane hüzünleri, nefsanî şehevâtı tahrik eden sesler haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır.”( İşaratü’l-İ’câz, s. 78; Sözler, s. 382, 687-688.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kadınların çalışması caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir yorum

  1. Sağolun hocam. İş birazda ticarete döndü ondan dolayı. Ben yabancı ülkedeyim. Burada helal ürünleri piyasaya sürüldü çok satılıyor diye artık helal olmayanın üstünde bile helal marka yazıyor. Marka kalite oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.