Dini Soru / Sorular / İmam rabbani kimdir

İmam rabbani kimdir

Sponsorlu Bağlantılar

İmam rabbani kimdir

Soru

Dinimizdeki büyük alimlerden olan İmam rabbani’nin kim olduğu hakkında kısaca bilgiler verir misiniz. İmam rabbani kimdir hayatından bir kaç tane kesit verebilir misiniz.

Cevap

İmam-ı Ahmed Rabbani Hazretleri, Hindistan’da yetişen en büyük veli ve alim. “Silsile-i aliyye” denilen İslam alimlerinin yirmi üçüncüsüdür.
İsmi, Ahmed bin Abdülehad bin Zeynel’abidin’dir. Lakabı Bedreddin, künyesi Ebü’l-Berekat’dır. 1563 (H.971) senesinde Hindistan’ın Serhend (Sihrind) şehrinde doğdu.
İmam-ı Rabbani ismiyle tanınmıştır. İmam-ı Rabbani, Rabbani alim demek olup, kendisine ilim ve hikmet verilmiş, ilmi ile amel eden, ilim ve amel bakımından eksiksiz ve kamil, olgun alim demektir. Hazret-i Ömer’in soyundan olduğu için ,”Faruki” nesebiyle anılmış, Serhend şehrinden olduğu için de oraya nisbetle, “Serhendi” denilmiştir. Talebelerine Beydavi Tefsiri, Sahih-i Buhari, Mişkat-i Mesabih, Avarif-ül-Me’arif, Üsul-i Pezdevi, Hidaye ve Şerh-i Mevakıf gibi bazı din kitaplarını ders olarak mükemmel bir şekilde okuturdu.
İmam-ı Ahmed Rabbani Hazretleri, büyük alimlerden ders almış ve aynı zamanda da sesi çok güzel olan bir hafızdır.
Eserleri: Mektubat, Redd-i Revafıd, İsbatün-Nübüvve, Mebde’ ve Me’ad, Adab-ül-Müridin, Ta’likat-ül-Avarif, Risale-i Tehliliyye, Şerh-i Ruba’ıyyat-ı Abd-il-Baki, Mearif-i Ledünniye, Mükaşefat-ı Gaybiyye, Cezbe ve Süluk Risalesi.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.