Dini Soru / Sorular / İmanlı birine kafir demek

İmanlı birine kafir demek

Sponsorlu Bağlantılar

İmanlı birine kafir demek

Soru

Yalan söylediğini bildiğiniz kişi size Allah’a inancın yok mu deyip üstelik size kitapsız kafir derse ne olur? bu kişiye benim bildiğim bir müslüman müslümana kafir dediğinde ya kendi ya karşısındaki olurmuş ve söylediği şeyin yalan olduğunu ben bildiğim halde böyle diyen insan ne durumda Allah katında.

Cevap

Böyle bir hitap çok tehlikeli ve haramdır. Müslüman asla böyle bir söz söylememelidir. Bu tür sözler sarfeden kimseler için Rasulullah (asm) şöyle buyurdular:

“Herhangi bir kimse, din kardeşine “Ey kafir!” derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner.” (Müslim, 1/319)

Tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner, ifadesinin manası tekfirin günahı kendine döner demektir, kendisi kafir olur demek değildir. Kendisi kafir olur sözü, dinden çıkar anlamında değil, o sözün günahı kendine döner anlamındadır.(bkz. Nevevi, Sahihi Müslim Şerhi, 2/51)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz Soru Selamun aleykum. Zekat verme durumunda dikkat edilmesi …

Çok günahkarım allah affeder mi

Sponsorlu Bağlantılar Çok günahkarım allah affeder mi Soru Selamun aleykum hocam. Evliyken ve daha sonrası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.