Dini Soru / Sorular / İnsan suratı çizmek ve oyuncak bebek yapımı günah mıdır

İnsan suratı çizmek ve oyuncak bebek yapımı günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan suratı çizmek ve oyuncak bebek yapımı günah mıdır

Soru

Salam aleykum
Dinimizce oyuncak bebeklerin yapılması caiz midir bir kaç kişiye sordum 1. Hocam şöyle dedi:suret çizimi ve bu tür bebeklerin yapımı günahtır bu durumu şuna dayanarak söyledi ahirette Allahu teala sana sormaz mı ya kulum seni ben yarattım ve ruh verdim peki sen de bu bebeği yaptın ruh üfür demez mi dedi hocamın biri de şöyle dedi arkadaşlar insanlar sürekli şu haram bu haram diye diye hep geride kaldık insan resmi de çizmek haram değildir falan dedi merakım insan sureti çizmek ve oyuncak bebek yapımı günah mıdır ve neden?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Evvela oyuncak bebek konusunu cevaplayalım. Çocuklar için yapılan  oyuncaklar (harama ve günahlara teşvik etmemesi şartıyla)  haram değildir. Elbette başka dinleri simgeleyen simgeler heykeller gibi şeyler olmaması şartıyla. Oyuncak bebekler peygamber aleyhisselam zamanında da vardı ve o bunları yasaklamamıştır. Asıl yasaklanan ibadet edilmek amacıyla olan çeşitli heykellerdir.

Canlılara ait olan resimlere gelince, islamiyetin ilk dönemlerinde resim ve heykellerden yapılan şekillere tapılmaktaydı ve islam bunun önüne geçmek için kesin tedbirler almıştır. Daha sonraları artık bu tehlike ortadan kalkmıştır. Günümüzde baz alimler cevaz vermiş ve bazıları da caiz görmemişlerdir. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: oyuncak, oyuncak bebek yapmak günahmı, örgü bebek yapmak günah mı, oyuncak bebek yapmak günah mı, bez bebek yapmak günah mı, orgu bebek yapmak gunahmi, oyuncak bebek yapmak günah mı diyanet

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

2 Yorumlar

  1. bugün artık hiç kimse tapınmak amacıyla put yapmıyo.. evlerindeki putların put olduğunun farkında bile olmayan binler var.. cevazı kim verdi bilmiyorum ama, hiçbi oyuncak bebek haram değildir fetvası da çok ciddi.. bugün genç kız havasına büründürülmüş, manken fizikli bebekler var piyasalarda.. çocukların akıllarını allak bullak eden.. bunlara nasıl olur da caiz diyebilirsiniz..
    el insaf.. el vicdan..

    • Uyarınız için teşekkür ederiz Allah razı olsun. Hatayı gidermeye çalıştık. Her zaman uyarılarınızı ve eleştirileriniz varsa bekleriz ve bundan dolayı çok mutlu oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.