Dini Soru / Sorular / İnsanoğlu nasıl çoğaldı

İnsanoğlu nasıl çoğaldı

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanoğlu nasıl çoğaldı

Soru

Hocam insanoglu nesli nasıl olmuştur

Hocam benim size bir sorum olacak cok merak ediyorum biraz sacma bi soru olursa kusuruma bakmayın cevaplarsanız sevinirim dunyaya gelen ilk insan adem as ve havva annemizin çocukları oldugunda nasıl cogalmişlar sonucta kardes oluyolar dunyaya baska bi insan geldimi biz nasıl cogaldık hocam merak ediyorum ltfen cevaplayın.

__

Habil ile Kabil meselesinden sonra kabil helaliyle mi evlendin yoksa kendi kız kardeşiyle mi evlendi ?

Cevap

Allah inanç esaslarını Adem aleyhisselamdan kıyamete kadar aynı şekilde emretmiştir ve hiç değişmemiştir. Ama şeriatlar yani hükümler ve ibadetler sürekli değişmiştir ve ümmetlerin durumlarına göre belirlenmiştir. Size bu konuyu iki ana başlık altında şöyle cevaplayabiliriz:

– Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmelerinin dindeki yerine gelince; Hz. Âdem (as)’den Peygamber Efendimize (asm) gelinceye kadar bütün peygamberler hak dini tebliğ etmişlerdir. Dinin temeli olan îman esasları hep aynı kalmıştır. Fakat şeriat dediğimiz, ibadet ve dünyaya ait işlerde Hz. Âdem’den Peygamberimize kadar her devrin icaplarına, insanların ihtiyaçlarına göre bazı hükümler değişerek gelmiştir. Cenab-ı Hak her devrin insanının yaşayışını ve menfaatini gözeterek her ümmete ayrı bir şeriat göndermiştir. Mâide Sûresinin 48. âyetinde bu hususta, “Sizin her biriniz için Biz bir şeriat ve açık bir yol tayin ettik.” buyurulur.

– İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. Hz. Âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. Habil’le beraber doğan kız çirkin, Kabil’le birlikte doğan kız ise güzeldi. Bu durumda Hz. Âdem, Habil’in, Kabil’le beraber doğan kızla, Kabil’in de Habil’le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. Fakat Kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi. (bk. Taberi, İbn Kesir, Razî, Maide, 5/27. ayetin tefsiri)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: insanoglu nasıl çoğaldı

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.