Dini Soru / Sorular / İslam dininin inanç özgürlüğüne verdiği önem

İslam dininin inanç özgürlüğüne verdiği önem

Sponsorlu Bağlantılar

İslam dininin inanç özgürlüğüne verdiği önem

Soru

Merhaba hocam. islam dininin inanç özgürlüğüne verdiği önem nedir ve nasıldır? Yardımcı olur musunuz hocam.

Cevap

Eğer bir baskı ile iman etme durumu olsaydı bu dünyadaki imtihan gerçek anlamda yerini bulmaz ve bir çok kişi münafık iki yüzlü olabilirdi. Ama İslam dini iman etme konusunda insanlara uyarılarda bulunmuş, peygamber ve kitaplar göndermiş ve daha sonra onu iradesi ile baş başa bırakmıştır. İslam dini inanç özgürlüğüne önem verir. İnsanların, bir dine inanmaya ya da inanmamaya kendi hür iradeleriyle karar vermeleri gerektiğini belirtir. Bu konuda baskı ve zorlama yapılmasını kabul etmez. Kur’an’da, “Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O hâlde kim tağutu reddedip Allah’a inanırsa kopmayan, sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir.” buyrularak insanların din ve inanç konusunda zorlanamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Hz. Peygamber (s.a.v.), insanları İslam’a Yüce Allah’ın buyurduğu şekilde çağırmıştır. Davetini yaparken daima kolaylaştırıcı olmuştur. Asla baskı ve zorlama yapmamıştır. İnsanlara da “Kolaylaşırınız, zorlaştırmayınız. Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.” buyurarak tavsiyede bulunmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.