Dini Soru / Sorular / İslama göre tefrik yolu ile boşanmak

İslama göre tefrik yolu ile boşanmak

Sponsorlu Bağlantılar

İslama göre tefrik yolu ile boşanmak

Soru

Selamün Aleyküm.
Birinci sorum:
Tefrik usulüyle boşanmak istiyor bir arkadaşım. Hâkim uygulamasını nasıl yapabiliriz? Bu uygulama hiçbir şekilde mümkün olmazsa kadın tek taraflı kendisi nikah akdini bozabilir mi? Resmî nikah yok.
2. Sorum: Koca kadına ilaç vererek karnındaki bebeği katlediyor. Bu durumda nikah bozmak istiyor. Nikah bozulmuş mudur?
3. Sorum: Hem bu herif ehl-i bid’adan bir yol üzerinde. Sarih küfür söylemese de küfre rıza gösteriyor. Mürted olur mu, olursa nikah bozulur mu?

Cevap

Aleykum selam kardeşim sorularınızı sırası ile açıklayalım.

1- İslami Tefrik yolu ile boşanma davası için gerekli şartlar maalesef bulunmamaktadır. Eğer resmi nikah olsa dava açılır ve hakim kadını haklı bularak erkeğin elinden boşanma yetkisini alabilir, onları boşadığı takdirde boşanma meydana gelir bunu günümüz alimleri söylemektedirler.

2- Kadının karnındaki bebeği ondan habersiz ilaç vererek ölümüne neden olan bir kimse büyük günah işlemiş olur. ayrıca kadına bir zulüm olduğu için kadın mükafat alır. Bundan dolayı nikah bozulmuş olmaz.

3- Küfürle itham etmek için kişiye yetkili kimse sorması ve hakkında iyice bilgi sahibi olması gerekir. Aksi takdirde sadece bu şekilde hüküm çıkarılamaz ve bundan dolayı da bu durumdan fetva çıkarmakta mümkün olamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.