Dini Soru / Sorular / İslamda gelin kaynanaya bakmak zorunda mı

İslamda gelin kaynanaya bakmak zorunda mı

Sponsorlu Bağlantılar

İslamda gelin kaynanaya bakmak zorunda mı

Soru

Hocam benim babam boşandı 3 de erkek kardeşim var toplam evde 4 erkeğiz dedeminde hanımı yani babannem azmair hastası ben evin en büyuk oğluyum beni evlendirmek istiyolar hanımın bizede yardımcı olur hem diyolar sırf kendi menfaatleri için beni evlendirmek istiyolar benim evleneceğim kisiye hizmetci gözü ile bakiyolar o yüzden bende evlenmiyorum hocam size şunu demek istiyorum benim evleneceğim kadın benim aileme bakmak zorundamı dinen.

Cevap

Değerli kardeşim. Bir fetva olarak evet diyebiliriz hanımın bir hizmetçi olmaz olamaz ve bakmak mecburiyeti yoktur. Lakin konuyu daha geniş bir şekilde değerlendirmek gerekebilir. Hiç evlenmemekle de olmaz. Bir orta yol bulunmalı ve istişareler edilerek bu sorunlar büyütülmemelidir.

Müslüman bir hanımın eşine iyi davranmasının bir diğer yönü de, eşinin anne ve babasına karşı iyi davranması, onlara hürmeti ve takdiri elden bırakmamasıdır. Kadın, kayınvalidesine yardımcı olarak kocasına ikram ve iyilikte bulunur. Dolayısı ile koca da bu durumu göz önünde bulundurarak hanımına ve onun annesine karşı iyi davranır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Sadece şunu merak ediyorum benim evleneceğim kisi babama bakmak zorundamı dini açıdan

  2. Cevabımızda belirttik ya kardeşim. Fetva sorarsan bakmak zorunda değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.