Dini Soru / Sorular / İslamda milliyetçilik nedir

İslamda milliyetçilik nedir

Sponsorlu Bağlantılar

İslamda milliyetçilik nedir

Soru

Merhaba hocam. Milliyetçilik nedir İslamda yeri var mıdır milliyetçi olmak hak mıdır kısaca bilgi verir misiniz. Teşekkür ederim.

Cevap

İslam milliyetçiliği veya başka bir ifade ile ırkçılığı haram kılmıştır. Yer yüzünde çıkan bir çok fitnenin ve savaşın nedeni ırkçılık olmuştur. Bu konumuzu üç ana madde altında özetle izah edelim.

Bütün insanlar eşittir üstünlük ise ancak takvadadır:

“Ey insanlar! Muhakkak ki biz, sizi bir erkekle bir dişiden yarattık… Ve sizi millet millet, kabile kabile yaptık ki, tanışıp kaynaşasınız… Allah katında en şerefliniz takvaca en ileri olanınızdır (O’ndan en çok korkanınızdır.)” (Hucurat Sûresi, 13)

İslam ırkı değil ırkçılığı reddetmiştir:

Peygamberimiz (a.s.m), “Ümmetimin helâk olması üç şeyden ileri gelecektir. Bunlar:
– Kaderiye (yani kaderi inkar etmek davası),
– Unsuriyet (ırkçılık) dâvâsı,
– Dinî meselelerde gevşeklik etmektir.” (Taberanî, Mu’cemüs Sağir, 158)

” Hz. Peygamber (s.a.s) diğer bir hadislerinde de ulusculuğun İslam dışı bir anlayış olduğunu kesin bir dille açıklar: “İnsanları bir asabiyet için toplanmaya çağıran, bir asabiyet için savaşan ve asabiyet uğrunda ölen bizden değildir. Bu ölüm cahiliye ölümüdür” (Müslim, İmare, 57; Nesaî, Tahrinı, 28; İbn Mace, Filen, 7).

Bir kimsenin kendi kavmini milletini sevmesi ırkçılık değildir:

Vasile b. El-Eska’ anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m)’e “Kişinin kavmini sevmesi asabiyet/ırkçılık sayılır mı?” diye sordum. “Hayır, asabiyet/ ırkçılık, kişinin kavminin yaptığı zulmüne yardımcı olmasıdır.” diye buyurdu. (bk. Ahmed b. Hanbel, 4/107; Mecmau’z-zevaid, 6/244).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. milliyetçiliği ırkçılık olarak zihniyet cahildir. Milliyetçilik vatanını milletini bayrağını milletinin menfaatlarini kendin menfaatlerinden önde görmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.