Dini Soru / Sorular / İslamda tuvaletin yönü

İslamda tuvaletin yönü

Sponsorlu Bağlantılar

İslamda tuvaletin yönü

Soru

Hocam iş yerimin üzerine ev yaptırıyorum yer çok küçük olduğundan Alafranga ve Alaturka wc koymak için kıbleye arkası dönük denk geliyor eğer böyle olduğunda dinimizce bir sıkıtı varsa tek wc koyacağım. Burada bir kaç hocaya sordum sıkıntı olmaz kapalı yer dedi ama yinede sizden de bilgi almak isterim.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Bu konuyu izah etmeden önce iki tane hadisi şerifi paylaşalım. Hadisi şerifler şöyle geçmektedir:

“Resulûllah küçük büyük abdestlerde iki kıbleye (Kabe ve Kudüs Mescidine) dönmemizi yasaklamıştı.”

“Ibn Ömer’i gördüm, bineğini kıbleye karşı durdurmuş, kendisi de kıbleye karşı küçük abdestini yapıyordu. ‘Bu yasaklanmadı mı?’ diye sordum. ‘Evet, ama açık arazide yasaklandı. Seninle kıble arasında gizleneceğin kadar bir şey (duvar, perde, bina vb) varsa mahzuru yoktur.’ dedi.” (Ebu Davud, Taharet 4.)

Bu ve benzeri bir çok hadisi şeriflerden dolayı bazı ihtilaflar olmuştur. Bu ihtilaflar iki şekilde meydana gelmiştir:

1. Açık arazide defi hacet yaparken kıbleye dönmek haramdır, ama bina içlerinde haram değildir. (Abbas b. Abdulmuttalib, Abdullah b. Ömer, Sa’bi, Malık, Şafiî, Ahmed b. Hanbel)

2. Bu, açık arazide de binada da caiz değildir. (Ebu Eyyûb el Ensarı, Mücahid, Ibrahim en-Mehaî, süfyan es-Sevri, Atâ, Ebu Hanife ve bir Rivayette de Ahmed b. Hanbel) konu ile ilgili olarak altı farklı görüş daha vardır ama en güçlü görüşler bunlardır. (Bu görüşler ve uzun izahları için bk. Mahmud Hattâb es-Sûbkî, el-Menhel I/39-42)

Buna göre eğer imkan varsa imar ederken tuvaletini ona göre imar etmek güzel olacaktır. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.