Dini Soru / Sorular / İslamın fıtrat dini olması ne demektir

İslamın fıtrat dini olması ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar

İslamın fıtrat dini olması ne demektir

Soru

İslam dininin insan fıtratına uygundur sözü ne anlama gelmektedir? İslamın fıtrat dini olmasının manasını kısaca lütfen açıklar mısnız?

Cevap

İslam dini fıtrat dinidir sözünün anlamını açıklamadan önce fıtrat kelimesi ne anlama gelir onu bilmek gerekir. Fıtrat kelimesi fatr kökünden gelir, yarmak, açmak demektir. Fıtrat o yarılma ve açılma halinin zuhur etmesi, kendisini görülür kılması, özünü ortaya koyması demektir. Kısacası yaratılma, yaratılmasının asli hali. Yani insanın hilkat-ı asliyesi. Kuranı kerimde şöyle buyrulmuştur:

“O halde sen yüzünü bir muvahhid olarak, dine, Allah’ın insanları üzerine yarattığı fıtratına çevir. Allah’ın yaratmasında değişiklik yoktur”(Rum,30)

İslam insanın yaratılışına uygun, amel etmesine ve onu anlamaya müsait anlamında demektir. İslamın emir ve yasakları, ahlaki ve insani değerleri insan tabiatına aykırı olmaz ve bunların yaşanması insan vicdanına en uygun ve en rahat şekilde olması demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: islamin fitrat dini olduguna dair ornekler, fıtrat dini nedir, islam fıtrat dinidir, islamın fıtrat dini olması ne demektir, islam dininin fıtrat dini sözünü açıklayınıZ

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

8 Yorumlar

  1. yani güzel ama çok açıklamıyor neden açıklamıyor dedim çünkü bu soru sınavda çıkacak ve bana kısa bir açıklama lazım

  2. Aynen benimde sınavında çıkacak pzt günü keşke birazcık akılda tutulacak kısa birsey olsaydı

  3. Merhaba arkadaşlar fıtrat dini hakkında kısa bir açıklama:

    İslam dininin fıtrat dini olmasının nedeni, islamın emirleri ve iman edilmesi gereken yönlerinin insanın iman etmesine uygun olmasıdır. İslam dinini fıtrat dini olması demek, insana ve insanın anlamasına uygun olması anlamındadır.

  4. Çok güzel bence

  5. İslamın fıtrat dini olması demek , insanların insan olmaları bakımından yaratılışlarında esas olan, hepsinde ortak bulunan genel yaratılış yasalarıdır. Fıtrat, yaratılıştır. Yani insanda doguştan yerleşmiştir anlamındadır.

  6. bence güzel ama çok zor ezberlenir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.