Dini Soru / Sorular / İslam’ın kolaylık dini olmasına örnekler

İslam’ın kolaylık dini olmasına örnekler

Sponsorlu Bağlantılar

İslam’ın kolaylık dini olmasına örnekler

Soru

Merhaba hocam. İslamın kolaylık dini olduğunu dinin hangi özelliklerinden anlıyoruz? Lütfen bana bu konuda bilgi verir misiniz.

Cevap

Merhabalar. İslam dinin kolaylık dini olduğuna en güzel deliller şu maddelerdir. Ancak bunlar sadece binde birdir denilebilecek kadar azdır.

İslam’ın kolaylık dini olmasına örnekler:

– Dinimizde namaz kılmak için su ile abdest almak mecburiyeti vardır. Ancak su bulunamadığı veya su çok soğuk olup hastalanma ihtimali olduğu hallerde, toprakla teyemmüm yapılır.

– Dinimiz yolculara; yorgunluk, zaman darlığı gibi hikmetlere binaen 4 rekatlı farz namazları iki rek`at olarak kılmak kolaylığını getirmiştir.

– Namazda ayakta durmak (kıyam) farzdır. Ancak ayakta duracak gücü olmayanlar, oturarak namaz kılarlar.

– Hastalara ve yolculara Ramazanda oruç tutmak zor gelebilir. Bu sebeple dinimiz onları Ramazan`da, oruç tutup tutmamakta serbest bırakmıştır.

– Hac yolunda hastalık, harb, v.s. gibi bir sebeple emniyetsizlik varsa, hacca gitmesi mecburi olan Müslümanlar, yoldaki tehlike kalkana kadar haclarını te`hir ederler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: islamin fitrat dini olduguna dair iki ornek, İslamın Fıtrat dini olduğuna dair iki örnek veriniz, islamın kolaylık dini olduğuna dair örnekler, dinimizin kolaylık dini olduğuna dair örnekler

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.