Dini Soru / Sorular / İslamiyetten önce arap yarımadasının durumu nasıldı

İslamiyetten önce arap yarımadasının durumu nasıldı

Sponsorlu Bağlantılar

İslamiyetten önce arap yarımadasının durumu nasıldı

Soru

Peygamberimiz doğmadan önce Arap yarımadasının durumu
Peygamber efendimiz dünyaya gelmeden önce Arap yarımadasının durumu nasıldı kısaca bilgi veriniz

Cevap

İslamiyetten önce arap yarımadasında hemen hemen bütün dünyada olduğu gibi her türlü karışıklık, zulüm ve haksızlıklar son dere yaygındı. Arap yarımadasında ki en önemi bölge Mekke idi. Mekke hem dini anlamda hemde ticari anlamda o bölgenin bir numaralı şehriydi.

Arabistan’da İslamiyet öncesinde yıldızlara güneşlere tapma, putpereslik, Hristiyanlık, Musevilik ve Hz. İbrahimin dini olan Haniflik dinine inanan insanlar bulunuyordu.

Yaşayış şekilleri ise kabileler biçimindeydi. Her kabilenin başında şeyh adı verilen reisler bulunurdu. Kabileler aynı kökten gelen ailelerden oluşurdu.

Arap ailelerinde söz sahibi erkekti ve erkeklerde çok eşlilik görülürdü. Kız çocuklarına ise eğer verilmez, hakkı bulunmaz, miras hakkından yararlanamazdı. Kız çocuk babaları, kızlarını diri diri toprağa gömecek kadar vahşet içindeydiler.
Kabileler arası sık sık kan davaları olurdu. Halk köleler ve hürler olarak ikiye ayrılmıştı. Köleler mal gibi alınıp, satılırak ticaret malı olarak kullanılırdı.
Şehirlerde yaşayanlara medeni, çöllerde yaşayanlaera ise bedevi denmekteydi. Bedeviler göçebe olarak yaşarlar ve hayvancılıkla uğraşan kısımdı. Çöl şartlarına dayanıklı deve, koyun, keçi ile beslenirlerdi. Medeniler ise tarım ve ticaretle uğraşırdı. Arap yarımadasındaki en önemli tarım ürünü hurmaydı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: İSLAMİYETTEN ÖNCE Kİ DİN NASILDI

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.