Dini Soru / Sorular / İstemeden kul hakkına girmek

İstemeden kul hakkına girmek

Sponsorlu Bağlantılar

İstemeden kul hakkına girmek

Soru

Hocam Selamun Aleyküm internetten bir mal sattım alıcı ürünü beğenmedi geri yollayim dedi neyse ben tabi iadesi yok dedim 2.el olduğu için sonra işte var falan dedi neyse tamam ödieyeceğim parayı dedim. Adam bana 1 hafta süre tanıdı sonra ben parayı bulamadım 2 hafta tanıdı falan derken 2 2.5 ay geçti adam süre tanıdığından dolayı sonra işte ben o ürünü satacak birini daha buldum sonra ben adama dedim şu adrese yolla ürünü o alacak sonra yolladı işte yolladığı kişi parayı ödemedi 2 gündür oyalıyor bende adama dedim bekliyorum daha parayı yatırmadı diye. Sonra adam dedi ki tamam ben istemiyorum hiçbişey bıktım sıkıldım bu işten dedi bir daha karşıma çıkma istemiyorum hiç bir şey falan dedi ama ben cidden adam parasını alsın diye uğraşıyordum bu arada ürünü yolladığımız kişiyi parayı ödemediği için bunlar yaşandı şimdi ben kul hakkında mıyım değil miyim? Hocam uzun oldu ama lütfen baştan sona oku.

Cevap

Aleykum selam kardeşim sorunuzu okuduk. Burada sizin hatanız ikinci alıcıyı bulduğunuzda ilk sattığınız kişiden ürünü teslim almadan oradan oraya aktarma yapmanız olmuş. Eğer ki ikinci el satış platformunuzda iade yoktur maddesini koymuşsanız, ilk müşteriden iade almak zorunda değilsiniz, artık ürün sizden çıkmış oluyor. Sadece bu kişilere aracı olmuşsunuz, artık onların arasındadır para alım verimi.
Şayet sattığınız ürünleri iade alıyorsanız, ilk müşterinin parasını siz tahsil etmek zorundasınız. Bu durumda dini açıdan önemli olan, resmi anlaşmadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.