Dini Soru / Yeni rüya kategorisi / İstihare namazı hakkında bilgiler

İstihare namazı hakkında bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

İstihare namazı hakkında bilgiler

Soru

İstihare rüyasına yattim ve ruyamda yeni tanıştığım birinin adını arka arkaya sayiklayarak masmavi gökyüzü gordum bu bilinçaltindan dolayı mıdır yoksa gerçekten rüyada birşey anlatılmak istenmis midir ve bir yakınımdan uyanık istihare yapıldığını normal namazından sonra iki rekat namaz kıldiktan sonra dua edip ayakta gözleri kapalı bir şekilde durulmasini söyledi saga dönersen hayırlı sola dönersen hayirsizmis bu gerçekten var midir?

Cevap

İstihare uyanık bir şekilde yapılmaz. İstihare esnasında veya uyandıktan sonra o konuda içine olumlu yada olumsuz olarak bir his gelirse o his sana işaret olabilir.

İstihare, herhangi bir şey yapmak isteyen kimse, yapılmasının iyi olup olmayacağını hissetmek maksadıyla iki rekat namaz kılmak, iyi ve hayrın görünmesi için Allah`a yalvarıp dua etmektir. Bu namaza istihare namazı, duaya da istihare duası denilir.

Uyumak veya rüya görmek istihare için esas değildir. Hatta vakit dar olup uyuyacak zaman bulunmazsa, herhangi bir hayırlı mesele için yine istihare namazını kılmak sünnettir. Ancak namaz ve dua yaptıktan sonra abdestli olarak kıbleye doğru yatması, rüyada beyaz veya yeşil görmesi o işde hayır olduğu, siyah veya kırmızı görmesi ise hayır olmadığı anlamına gelebilir…

Ticaret, evlilik, seyahat ve benzeri bir işe teşebbüs eden kimse, o işin kendisi için hayırlı olup olmayacağı hususunda tereddüde düşerse, şüphesini giderecek, tereddüdünü ortadan kaldıracak hâl çareleri aramak ister.

Bu hususta yapılacak ilk iş, yapılması istenen meselenin meşrûluğunun ve helâlliğinin araştırılması, dinî ölçülere uyup uymadığının incelenmesidir. Kişinin kendisi bir neticeye varamadığı takdirde en sıhhatli yol, o meseleyi münasip olan ehliyetli birisine danışmak, onun fikrini almak, gerekirse meseleyi enine boyuna bütün teferruatıyla konuşmak; kısaca istişare yapmaktır. İstişare yapılacak insanın da tecrübeli, bilgili ve sözüne itimat edilir olması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Rüyada salıncakta sallanmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Rüyada beyaz domuz görmek

Sponsorlu Bağlantılar Rüyada beyaz domuz görmek Soru Hocam bir bayan rüya görmüş ve bana anlattı. …

Rüyada çuvala bulgur doldurmak

Sponsorlu Bağlantılar Rüyada çuvala bulgur doldurmak Cevap Hocam selamınaleyküm ablam beni bir odanın içerisinde, önümde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.