Dini Soru / Sorular / İstihare rüyasında gökyüzü

İstihare rüyasında gökyüzü

Sponsorlu Bağlantılar

İstihare rüyasında gökyüzü

Soru

Selamin aleykum hocam benim bir sorum olacaktı size. Ben biriyle tanıştım o beni buldu tabi ve istihareye yattım. Fakat hep iş yerime yakın görüyorum onu anlamadım ne alaka yada mesela 3 günde istihareye yatalı ve bu sabahki gördüğüm beyaz bir ışık gök yüzünde yavaş yavaş aydınlandı, sonra Allah’ım bu ne güzel ışık böyle dedim biraz daha bakayım dedim ve uyandım etkisinden dolayı ama ışık sönmedi ben uyandım. Ne iştir hep iş yerime yakın görüyorum onu anlamadım ne alaka anlamı nedir sizce? Şimdiden teşekkürler.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. İstihare rüyası anlamında çok hayırlı bir rüyadır. Ama şunu bilmelisiniz ki rüya ile herkes yanılabilir sonuçta rüyadır bu ne farz neden vaciptir. İstihare demek hayır istemek anlamındadır. En doğrusu çok güvenilir kimselere durumu anlatarak istişare etmek ve ona göre bir karar vermektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

2 Yorumlar

  1. Rüya ile herkes yanılabilir ne demek insanlara ne biçim cevaplar veriyorsunuz ruyada yalan olmaz yanılgı olmaz her rüyanın bir tabiri vardır Hz.Yusufa verilen Mucizedir
    Rüyalar VAHIY’IN 40cüzde 1’idir yanlış olmaz saçma sapan cevaplar vermeyin insanlara

  2. Peygamberlerin rüyaları ile herkesin gördüğü rüyalar bir değildir. Bu asla mümkün değildir. Saçma sapan demek bir kul hakkıdır bunu hatırlatırım. Rüyanın kesin bir hüküm gibi bağlayıcılığı yoktur. Tavsiye ve öğüt niteliği vardır. Sahih rüyalar olduğu gibi sahih olmayan yani şeytani denilen rüyalar da vardır. Bu hadisi şerif ile de sabittir.

    Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
    Rüya üç kısımdır. Birincisi Allah’tan müjdeler (sâlih rüyalar)dır. İkincisi “hadîs-ün-nefs” denilen (bilinçaltı) rüyalardır. Üçüncüsü şeytandan kaynaklanan korkulu rüyalardır. Sizden biriniz hoşuna giden (güzel bir) rüya gördüğü zaman, dilerse bunu (iyi kişilere) anlatsın. Hoşuna gitmeyen rüya gördüğünde de, bunu hiç kimseye anlatmasın; ancak kalkıp hemen (iki rek’at) namaz kılsın. (Tirmizî-İbni Mâce)

    İstihare, uyku ile ilgili değildir. Maalesef, sanki istihare için illa uykuda olmak gerekir gibi bir anlayış yayılmıştır. Bu doğru değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.