Dini Soru / Yeni rüya kategorisi / İstihareye yatmak için ne yapılmalı

İstihareye yatmak için ne yapılmalı

Sponsorlu Bağlantılar

İstihareye yatmak için ne yapılmalı

Soru

istihareye yapmak için ne yapmak gerekmektedir ne yapılması gerekir kısaca bilgi verir misiniz. dinimizde istihareye yatmak için yapılması gereken neler olduğunu açıklar mısınız

Cevap

evvela bir iş için istişare yapılmalıdır ve tecrübe sahibi kimselerin bilgi ve tecrübelerine göre hareket edilmelidir. Eğer bir kimse bir iş konusunda istişare etmesine rağmen bir sonuca ulaşamıyorsa ve kalbi hala mutmain olmuyorsa o zaman Allah’u tealadan bir rüyasında bir işaret görmesi için istihareye yatar.

İstihareye yatmak için yapılması gerekenler:

– İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

– Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekât nafile namaz kılıp [aşağıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] “Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin” demelidir.

– Önce günahlardan tevbe edilir. Tevbe için kısaca, “Ya Rabbi! Buluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşallah hiç günah işlememeye söz veriyorum” denir. Sonra gusledilir. Gusülden sonra, o gece (istihareye niyet ettim) diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İlk rekâtta, Sübhaneke ve Fatiha’dan sonra, Kâfirun, ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra İhlâs okunur. İstihare namazı bittikten sonra şu dua okunur:

– (Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.)

– Bu şekilde istihareye yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] Gusül sadece ilk gün alınır. Diğer günler gusle gerek yoktur.

– İstihareden sonra, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır. Rüya görse de, görmese de, 7 gün istihareye devam edilir. Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra, siyah veya kırmızı görmek şerre alamettir. Eğer, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır. O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir. Karar veremeyen, birkaç defa daha istihare yapmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Rüyada gökyüzünden gül yağması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Rüyada gökyüzünden gül yağması

Sponsorlu Bağlantılar Rüyada gökyüzünden gül yağması Soru gökten gül yaprağı yağıyordu… gülyaprağı Selamun aleykum hocam… …

Rüyada beyaz domuz görmek

Sponsorlu Bağlantılar Rüyada beyaz domuz görmek Soru Hocam bir bayan rüya görmüş ve bana anlattı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.