Dini Soru / Sorular / İyiliği tavsiye etmenin kötülükten alıkoymanın toplumsal huzura katkısı nedir

İyiliği tavsiye etmenin kötülükten alıkoymanın toplumsal huzura katkısı nedir

Sponsorlu Bağlantılar

İyiliği tavsiye etmenin kötülükten alıkoymanın toplumsal huzura katkısı nedir

Soru

Selamun aleykum hocam. İslam dininde iyiliği tavsiye etmenin kötülükten alıkoymanın toplumsal huzura katkısı nelerdir? Lütfen kısaca açıklar mısınız?

Cevap

Aleykum selam. İyiliği tavsiye ve kötülükten alıkoymak Allah’ın bu ümmete yüklediği bir görevdir. Ancak bu görevi ehil olan kimseler yapabilir. Bu konuda devlete düşen görev, alimlere düşen görev ve fertlere düşen görevler vardır. Kuranı kerimde bu emir şöyle geçmektedir:

“Ey iman edenler! İçinizden hayra çağıran, iyiliği yayıp kötülükleri önlemeye çalışan bir topluluk bulunsun.” (Âl-i İmrân, 3/104)

İyiliği tavsiye etmenin kötülükten alıkoymanın toplumsal huzura katkısı çok büyüktür. Bununla insanlar birbirlerine karşı sorumluluk duygusu taşır. Kötülüklere karşı toplumsal bilinç oluşur. Kötülüklerin engellenmesi için herkes mücadele etmiş olur. Kötüler rahatlıkla ve korkusuzca kötülük işleyemez olurlar. Bu amelden dolayı Allah sevap ihsan eder. Bu görevi yerine getirenleri Allah kuranı kerimde övmüştür:

“Ey Ümmet-i Muhammed! Siz insanların iyiliği için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği yayar, kötülüğü önlemeye çalışırsınız; çünkü Allah’a inanırsınız.” (Âl-i İmran, 3/110)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.