Dini Soru / Sorular / Kabir azabının nedenleri

Kabir azabının nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Kabir azabının nedenleri

Soru

Hocam kabir hayatının yüzde doksanı idrar sıçramasından olacak diyorlar. Bu sıçramama işlemi için ne yapmamız lazım? Sıçrayıp sıçramadığını nasıl anlarız? Bunları düşündüm mü hayattan soğuyorum boşuna yaşıyorum gibi geliyor hiç bir şey den tat alamıyorum.. Bide namazlarda sureleri illaki tecvitli mi okumak gerek ben tecvitli bilmiyorum normal okuyorum ezberlediğim gibi namazın kabul olmaz falan diyenler oluyor..

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Kabir azabının bir çok nedenleri vardır bunlardan bir tanesi de idrar sıçrıntılarından kaynaklanacağı hadislerde bildirilmiştir. Bu sıçramalara karşı mecbur kalamdan ayakta bevletmeyeceğiz ve tuvalette azami derecede dikkat edeceğiz. Bundan başka Allah hiç kimsenin taşıyamayacağı yükü sırtına yüklememiştir ve yüklemez. Dikkat ettikten sonra buna rağmen bu konuda vesvese etmek ve hayattan soğuyacak derecede kafaya takmak sadece şeytandır ve sadece şeytanı memnun eder. Allah, ben kuluma taşıyamayacağını yüklemem buyurmasına rağmen siz hala elinizde olmayacak olan şeyler için üzülürseniz bu sizin kendi kendinize karşı haksızlık yapıyorsunuz anlamına gelir.

Tecvit öğrenmeye imkan bulan öğrenmelidir ama namaz eda edebilecek kadar yanlışlardan korunmak namaz kılmak için yeterlidir. Tecvit öğrenmeniz şart değildir ama mutlaka güzeldir ve imkan olursa öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.