Dini Soru / Sorular / Kadının kayın biradere mahremiyeti

Kadının kayın biradere mahremiyeti

Sponsorlu Bağlantılar

Kadının kayın biradere mahremiyeti

Soru

Tesettür – kadın kayınpederinin yanında başını açabilir mi mahremiyeti nasıl olmalıdır?

Ben yakında evleneceğim tesettürlü bir bayanım. Nişanlım ailesiyle oturmamızı istiyor ve kabul ettim. Ancak nişanlımın babası ve ondan bir kaç yaş küçük erkek kardeşi var benim onların yanında nasıl giyinmem gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Allah mesut eylesin hanım kardeşim. Bu durumda dikkat etmen gerken çok önemli hususlar vardır. Özellikle eşinin erkek kardeşine karşı bir ev içerisinde adeta bir yabancı ile birlikte olacaksınız. Maalesef halk arasında en çok gevşek davranılan durumlardan biriside budur. Bir çok sakıncaları vardır ve bile bile ihmal edilmektedir. Çünkü bu kimselerin yalnız kalmaları ve bir araya gelmeleri yabancılara nazaran çok daha kolay olabilmektedir.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir defasında, şöyle buyurmuştur:

“Kadınların yanına girmekten kaçının.” Bir adam:

“Kocasının (kardeş, amca, amca oğlu gibi) yakınları da mı?” diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm:

“Yakını ölümdür.” buyurdu.”(Tirmizî, Radâ, 16; Ahmed b. Hanbel, IV/149, 153).

“Yakını” diye tercüme ettiğimiz “hamv” kelimesi, kocanın baba, oğul, kardeş, yeğen, amca, amca oğlu gibi akrabalarının hepsini ifâde eder; sadece kayın, yeğen vs. ile tercümesi tam olmayabilir.

* Kadı İyâz da şunu söylemiştir:
“Hadisin ma’nâsı şudur: ‘Yakınlarla halvet dinde fitne ve helâke sebep olur. Bu sebeple Resûlullah onu, ölüm helâkine benzetti ve hadisi gayet sert bir ifade ile ifade buyurdu.’ ”

* Kurtubî der ki:
“Hadisin ma’nâsı şudur: “Kocanın yakınlarının, kocanın karısının yanına girmesi kötülük ve fesadda ölüme benzer, yani bu, açık bilinen bir haramdır. Halkın bu husustaki gevşekliği sebebiyle Resûlullah, ondan sakındırmak ve daha dikkatli olunmasına dikkat çekmek için ölüme benzetti.” (Canan, İbrahim, Kütüb-i Site Tercüme ve Şerhi, X/226 vd.)

Kadının kayınpederinin yanındaki durumu da şöyledir:
Kadının yüzü ve elleri dışındaki bütün vücudu, kendine nikah düşen erkeklere haramdır. Ancak kendine nikah düşmeyen kayınpeder gibi olanların ve diğer mahremlerinin yanında namaz dışında açabilir. Çünkü baş ve kol gibi organlar bunlara nisbetle avret sayılmaz. Ancak kayınpederle baş başa kaldıklarında kocası yanında olmazsa edebini muhafaza edip başını örtmek suretiyle iyi bir örnek olursa daha iyidir. (el-Fıkh ‘âlâ el-Mezâhib el-Arba’a, I/192; Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/192)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kadının kayın biradere mahremiyeti

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.