Dini Soru / Sorular / Kadının kocası üzerindeki hakları

Kadının kocası üzerindeki hakları

Sponsorlu Bağlantılar

Kadının kocası üzerindeki hakları

Soru

Selam Aleykum hocam bir kadının kocası üzerindeki haklarının nelerdir. Dinimizde bir kadının eşi üzerindeki hakları hakkında bilgiler verir misiniz.

Cevap

Aleykum selam kardeşim.
Allah aile içerisinde huzur ve mutluluğun sağlanması için eşler arasındaki hakları ve sorumlulukları farklı kılmıştır. Kadına kocası üzerindeki hakları da kocaya emretmiştir. Bu haklar şu üç tane hadisi şeriflerde bildirilmiştir:

– “Yediğinizden yedirin. Giydiğinizden giydirin. Sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin.” (Ebu Davud, Nikah, 41)

– Koca, eşini ve ailesini her türlü olumsuzluğa karşı korumalı, ailenin şeref ve haysiyetini koruyucu tedbirleri almalıdır.

– Koca eşinin sırlarını ifşa etmemelidir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) şu hadislerinde sırrın gizlenmeyip ifşa edilmesini şer olarak nitelemiştir:

– “Şüphesiz ki Kıyamet günü, Allah’ın en çok ehemmiyet vereceği emanet, kadın-koca arasındaki emanettir. Kadınla koca birbiriyle içli dışlı olduktan sonra, erkeğin, hanımının sırlarını etrafa yayması o gün en büyük ihanettir.” (Müslim, Nikah, 123, 124; Ebu Davud, Edeb, 32)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.