Dini Soru / Sorular / Kafeste kuş beslemek caiz midir

Kafeste kuş beslemek caiz midir

Sponsorlu Bağlantılar

Kafeste kuş beslemek caiz midir

Soru

Merhabalar. Benim evimde büyükçe bir kafesin içinde iki tane muhabbet kuşum var. Uzun zamandır birlikteyiz ve bana çok alışıklar. Ben sık sık onları dışarı çıkartıyorum oda da istedikleri gibi uçuyorlar sonrada elimi uzatınca üzerine konuyorlar. Şimdi merak ettiğim şey kafeste kus beslemek dinimize göre nasıldır? Bir de onlarla oynayıp vakit geçirmek yanlış bir davranış mıdır?

Cevap

Merhabalar. Dünyada yaşam alanı en geniş olan hayvanlar kuşlardır. Onlar uçmayı ve özgür bir şekilde dolaşmayı severler. Öylesine bir özelliğe sahip bir hayvanı daracık bir kafese veya odaya hapsetmenin neresinde makul bir durum olabilir ki?

İmam-ı Birgivî Hazretleri, kafeste kuş hapsedip, onunla eğlenmeyi günahlardan saymış, âfâtlar arasında zikretmiştir.

Ancak, sâdece kafeste yaşayabilen, kafes dışında yaşama alışkanlığı bulunmayan dar sahalı kuşların kafeste beslenip bakılmasında mahzur görmemiştir.

Belli başlı bir fayda elde etmek için beslenen kuşlarda da mahzur olmadığı izah edilmiştir. Av avlamak için beslenen kuş gibi. Bâzılarının bir hastalık hâline getirerek besledikleri güvercinler ise, faydasız bir işle iştigalden başka bir şey olmadığından mekruh sayılmıştır. Hattâ, bâzı eserlerde sâdece eğlence olsun için güvercin besleyip, kuşla oynamanın fakirliğe sebep olacağı da kaydedilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.