Dini Soru / Sorular / Kafirler cehennemde ebedi mi kalacaklar

Kafirler cehennemde ebedi mi kalacaklar

Sponsorlu Bağlantılar

Kafirler cehennemde ebedi mi kalacaklar

Soru

Hocam kafirler cehennemde ebedi kalacak ve biz buna inanırız. Fakat bazı alimler iyice cezalarını çektikten sonra çıkacak diyorlar . Bunun hükmü nedir ?

Cevap

Bu konu ihtilaf edilmeyecek kadar açıkça ifade edilmiş hem ayetlerde hemde hadisi şerifler kafirlerin ebedi olarak cehennemde kalacakları bildirilmiştir. Biz bu şekilde iman ederiz. Bazı ayetleri tefsir edenler farklı görüşler söylemiş olsalar bile bu konudaki genel görüş bu şekildedir. Bu ayeti kerimelerden bazıları şunlardır:

“İçinde ebedi kalıcılar olarak cehennemin kapılarından girin. Artık mütekebbirlerin konaklama yeri ne kötüdür.”(Mü’min Suresi, 40/76)

“Şüphesiz, ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat (ya da deve) iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız.” (A’râf Suresi, 7/40)

Cehennem derin kuyu, ahirette kâfir ve günahkâr kimselerin azap çekecekleri ceza yeridir. Kur’an-ı Kerîm’de inanan ve güzel amel işleyen kimselere Cennet va’d edildiği gibi (Kehf Suresi, 18/107)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kız arkadaşı ile sevişmek yada öpüşmek günah mı?

Sponsorlu Bağlantılar Kız kıza sevişmek yada öpüşmek günah mı? Soru Ben bir kızım ve kız …

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

3 Yorumlar

  1. Merhaba cezasını çektikten sonra cennete girecek kişiler yalnız müslümanlar olacaktır. Ne kadar günahkar olursa olsun Allah’a iman ettikleri için cezasını çektikten sonra cennete gireceklerdir. Kafirler Allah’ın onlara gösterdiği delilleri, buna Kur’an da dahil kabul etmeyip,
    Allah’a iman etmedikleri için ebedi cehennemde kalacaklardır. Bir cok ayette geçmektedir. Müslüman bir insan da son nefesinde Allah muhafaza imanını satabilir, kafir olarak ahirete göçer. Durum budur.

  2. Islam harici insanlar Allah`a inaniyorlar (yani Allah`in bir olduğunu kabul ediyorlar) sizde Allah bizde Tanri diyorlar. fakat baska kitap ile inaniyorlar. Insanlarin Allah`tan geldigine, onun bize yasam tain ettigine saadece fark kurani kaideye almayip kendi iananislari ile yasiyorlar hayir veren var, muslumanlara yardim edenlerde var, Muslumandan daha hayir isleyende var. Yani kurani kaideye almayip yasamalari butun bu iyi durumlari yok ediyor diyebilirmiyiz?

  3. Merhaba. İslam dini kendi müntesiplerine bütün ilahi dinlere iman etmeyi emretmiştir. Bizden önce gelen bütün peygamberlere ve bütün gelen ilahi kitaplara iman ederiz. Eğer bir müslüman ben incile yada tevrata iman etmiyorum dese Allah’a karşı gelmiş olacağından dolayı kafir olur. Bu durum diğer dinler içinde aslında öyledir. Allah bütün Yahudi ve Hristiyanlara da bütün peygamberlere iman etmeyi emretmiştir. Bu konuda arada bir adaletsizlik yoktur tam aksine kesin bir adalat söz konusudur. Tek fark şudur ki, bizden önce gelen ilahi kitapların asıllarına yani tahrif edilmemiş haline iman ederiz. Öyleyse eğer herkes bu kelimede birleşse zaten arada bir sorunda olmaz. Müslümanların dediği gibi tek bir Yahudi veya Hristiyan bende Kurana inanıyorum demez ama bir müslüman bırakın inanmamasını en ufak bir inkar bile onu küfre düşürür. İşte İslam dininin vasat yani orta yol üzerinde olmasının manası budur. İşlenen iyiliklere gelince, Allah şüphesiz bütün insanların Rabbidir ve Allah asla kullarına zulüm etmez. Aslında bunu tartışmak bile bizim işimiz değildir. Çünkü Allah herkesin işlediklerinin karşılığını tas tamam verecektir. İman etmeyenlerin ebedi cehenneme girecekleri ise Allah tarafından verilmiş bir hükümdür, bu hüküm ona aittir ve o adalet sahibidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.