Dini Soru / Sorular / Kalamar yemek haram mı diyanet

Kalamar yemek haram mı diyanet

Sponsorlu Bağlantılar

Kalamar yemek haram mı diyanet

Soru

Selamun aleykum hocam. Hanefi mezhebine göre kalamar yemek haram mı? Haram ise bunun nedeni nedir? Diğer mezheplerin bu konuda görüşleri nedir?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah’u teala helal dairesini çok geniş ama haram ve yasak dairesini çok dar tutmuştur. Buna en güzel örnek ise deniz ürünleridir. Denizdeki nimetlerin nasıl bir genişlikte olduğu hakkında ayeti kerimde şöyle geçmektedir:

“Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.” (Mâide, 5/96)

Hanefî mezhebine göre ise, balık sûretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Buna göre, daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı, yılan balığı bu kabildendir. Fakat, diğer su hayvanları caiz değildir. Kalamar, Midye, istiridye, istakoz ve yengeç gibi hayvanların yenilmesi helâl olarak kabul edilmemektedir, haram sayılmaktadır. (el-Mezâhibu’l-Erbaa, 2/5)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kalamar yemek caiz mi, kalamar caiz mi, kalamar caiz mi diyanet, Kalamar balık Hanefi mezhebinfen dinen yenilirmi, kalamar harammi, kalamar helal mi diyanet

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.