Dini Soru / Sorular / Kan yutmak orucu bozar mı

Kan yutmak orucu bozar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Kan yutmak orucu bozar mı

Soru

Selamun Aleyküm hocam, sormayacaktım ama acil bir sorum var hocam.
Ben ağızdan gelen kanın orucu bozduğunu bilmiyordum bugün aptal gibi yanağımı kanattım ağzıma tadı geldi gidip tükürdüm tam kan değil tükürükle birlikte cıktı hemen çalkaladım ve elime peçete aldım pecetede tükürük tamamen beyaza dönene kadar tükürdüm su anda tadı kalmadı kan da öyle ama ilk geldiğinde tadını alırken yutup yutmadığımı hatırlamıyorum ne yapacağımı da bilmiyorum şu anda tutuyorum orucumu Allah kabul ederse İnşaallah bozulmuş mudur acaba ?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kanı yutmadıysan bozulmaz yine kendiliğinden ağız kanar ise ve az miktar da istemsiz şekilde yutarsan yine oruç bozulmaz.

Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa, bakılır: Eğer az olur da içeriye geçmezse, orucu bozmaz. Çünkü âdet gereği bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, hüküm yine böyledir.

Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir hâlde veya kanla tükürük eşit bulunursa, yutulunca oruç bozulur. Çıkarılan / çekilen diş için de bu hâller geçerlidir.(Ömer Nasuhi BİLMEN, İslam İlmihali, s.294)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Orucu bozan durumlar nelerdir madde madde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz Soru Selamun aleykum. Zekat verme durumunda dikkat edilmesi …

Çok günahkarım allah affeder mi

Sponsorlu Bağlantılar Çok günahkarım allah affeder mi Soru Selamun aleykum hocam. Evliyken ve daha sonrası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.