Dini Soru / Sorular / Karşı cinsle sevgili olmak günah mı

Karşı cinsle sevgili olmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Karşı cinsle sevgili olmak günah mı

Soru

Hocam bana sorulan şu sorunun cevabını tam olarak nasıl cevaplamalıyım: Karşı cinsle sevgili olmak günah mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap

Kalplerimize sevgi ve muhabbeti koyan Allah’tır. Sevmek ve sevilmek günah değildir. Ancak bu sevgiyi helal olan ilişki için kullanılmak gerekir. Helal olan eşine sarfedilmesi gereken sevgiyi Allah yasaklamamıştır. Bu konuda kuranı kerim şöyle buyurmuştur:

“Sizi tek bir nefisten (Âdem’den) yaratan ve ondanda gönlü ona ısınsın diye eşini (Havva’yı) yaratan O’dur…” (Araf, 189)

“Onun delillerinden biri de, kendilerine (meyledip) ülfet edesiniz diye kendi (cinsi)nizden size eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve bir şefkat kılmasıdır. Şüphesiz ki bunda düşünecek olan bir kavim için nice deliller vardır.” (Rum, 21)

Karşı cinsle sevgili olmak ancak helal olan bir dini nikah ile mümkün olabilir. Bunun dışında sırf sevgili hayatı yaşamak için sevgili olmak insanı bir çok haramlara sürükler. Bu konuda sevgili peygamber aleyhisselam şöyle buyurmuştur:

“Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allahü teâlâ affedip Cennetine koyar.” (İbni Asakir)

Hadis-i şerifte: “Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir.” (Deylemi)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.