Dini Soru / Güncel Konular / Kaza orucu hangi günler tutulur

Kaza orucu hangi günler tutulur

Sponsorlu Bağlantılar

Kaza Orucu

Soru
Selamünaleyküm ben eğer geçmiş oruçlarım da bir sıkıntı var ise diye tutabildiğim kadar kaza orucu tutmak istiyorum (örneğin taharet alırken makattan su kaçmış olabilme tehlikesi gibi çünkü insanın makattan su kaçtığını anlaması zor bir durum) bunda bir sakınca var mı?Eğer kazam yoksa nafile yerine mi geçer?

Cevap

Aleykumusselam kardeşim.

Evvela sorunuzum şu bölümünü izah edelim, taharet alırken makattan su kaçması durumu ile ilgili ibni abidinin şu rivayeti vardır:
Taharette temizliği iyi yapabilmek için mübalağa etmelidir. Ancak oruçlu ise, mübalağa yapılmaz, su içeri girip de orucu bozmaması için makatını büzmeden bir bez parçası ile silmeli. Yani taharetlenirken su içeri girerse oruç bozulur. (İbni Âbidin)

Tutmadığınız veya tutamadığınız oruçlarınızın sayısını eğer bilmiyorsanız veya şüpheleniyorsanız o zaman şöyle yapmalısınız: mesela toplam yaklaşık 50 gün olabilir diyorsanız o zaman bu 50 güne fazladan beş altı gün ekleyerek içinizdeki şüphenin gitmesini sağlamalısınız ve bu yeterli olur.

Ancak bu tahminlerinde ötesine geçerek hiç bilmediğiniz halde şöyle veya böyle olmuş olabilir ihtimalleri ile kaza orucu tutulmaz ve kaza namazı da böyle gerekçelerle kılınmaz.

Sizin yapmanız gereken şey, öncelikle iyice bir hesap yapmaya çalışın daha sonra tahmininizden beş on gün en fazla ekleyerek (bu sayı içinizdeki şüphenin gitmesi içindir) kaza orucunuzu tutarsanız bu yeterli olmuş olur. Kaza orucuna devem edeyim de eğer fazladan gelirse bunlar nafile yerine geçer diye bir hüküm islam da yoktur. Ancak bol bol işlenen nafileler kıyamet gününde eksik kalan farzların yerine geçirileceği hadisi şeriflerde bildirilmiştir. Eğer kazalardan sonra oruç tutabilirseniz mutlaka nafile orucu tutunuz.

Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Zekat ve Fitre nasıl verilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Zekat ve Fitre nasıl verilir

Sponsorlu Bağlantılar Zekat ve Fitre nasıl verilir Soru Zekat ve Fitre verirken Dinimiz ne şekilde …

Nikah tazeleme var mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Soru Hocam selamün aleyküm ben imam nikahı ile evlendim eşim annesiyle yaşıyor ben …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.