Dini Soru / Sorular / Kaza orucuna ne zamanı kadar niyet edilebilir

Kaza orucuna ne zamanı kadar niyet edilebilir

Sponsorlu Bağlantılar

Kaza orucuna ne zamanı kadar niyet edilebilir

Soru

Annem hasta olduğu için sahur vakti niyetlenmiyor sabah kuşluk vaktine doğru niyetleniyor . Başı dönüyor halsizleşiyor bu yüzden sabah niyetleniyor . Borcunu tutuyor ve 11 gün tuttu kabul oluyor mu ?

Emre

Cevap

Selamun aleykum. Allah annenize şifalar versin. Niyet oruç için bir şart olduğu için hangi oruca niyetin ne zamana kadar yapılacağını iyi bilmeniz gerekir.

– Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir.

– Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve kefâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz.

– Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu bir şey yapılmasın. Eğer mecburiyet söz konusu olursa şafiiyi taklit edebilir ve çok geç vakitte bile niyet edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.