Dini Soru / Sorular / Kırklı anne

Kırklı anne

Sponsorlu Bağlantılar

Kırklı anne

Soru

Selamın aleyküm. Ben lohusa bir anneyim eşimde asker izne geldi bu ikinci doğumum. Annem ilk doğumda kocanla beraber olma kırkını bozma dedi. Şimdi de eşim kırkımı beklemeli mi kırk diye bir şey var mı? bozulursa çok mu günah melekler benim etrafımda ve onlara saygısızlık yaparım diye duydum ne kadar doğru ?

Cevap

Aleykum selam kardeşim hayırlı olsun bebeğiniz. 40 gün verilen maksimum süredir. 40 günü geçen kanamalar artık özürdür .40 gün içinde kanamalarınız tamamen bitti ve vajinal açıdan iyileştiyseniz gusül abdesti alabilir eşinizle birlikte olabilirsiniz. İllaki 40 günü beklemek şart değildir.

Kadınlarda doğumdan sonra cinsel organlarından gelen ve kanla ortaya çıkan en çok kırk gün devam eden özel bir durum. Kadınların bu haline lohusalık (nifas) hali, bu kana da lohusalık kanı denir.

Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur. Lohusalığın asgarî süresi yoktur. Azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.