Dini Soru / Sorular / Kıyamet cuma günümü kopacak

Kıyamet cuma günümü kopacak

Sponsorlu Bağlantılar

Kıyamet cuma günümü kopacak

Soru

Selamun aleykum arkadaşlar. Kıyametin cuma akşamı kopacağı doğru mu? Kıyametin cuma günü kopacağı hakkında ayet veya hadis var mıdır.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kıyametin kopacağı gün cuma günü olacağı peygamber aleyhisselam tarafından bildirilmiştir. Aynı zamanda cuma günün akşam kopacağı da hadislerde geçmektedir. Bir tarafta akşam olan dünyada öbür tarafında ise gündüz olmaktadır bu konuyu nasıl anlamamız gerektiği sorusu akla gelmektedir. İşin doğrusu bazı hadisi şerifler mecazi anlamda söylenmiş ve açıklanması icap etmektedir.

Hadis şerifte şöyle geçmektedir:
“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı cuma günüdür: Âdem (a.s.) o gün yaratıldı, o gün cennete girdi, yine o gün cennetten çıkarıldı. Bir de kıyamet cuma günü kopacaktır.” (Müslim, Cuma, 18)

“Güneş batınca, akşam vakti kıyamet kopacaktır.” (Buhari, Tefsir-u Sure 6/9; Tirmizi, Deavat, 98)

– Akşam vakti hakkında alimlerimiz şöyle bir açıklama yapmışlardır: Senede güzü, insanın ömründe ölümünü, kainatın ömründe ise onun tahribi olan kıyameti andırır.

Bundan dolayı, kıyametin akşam vaktinde kopması, üzerinde yaşadığımız Arz Küresinin gününün akşam vakti olarak değil de, kainatın akşam vakti olarak anlaşılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kıyamet cuma günümü olacak

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. kıyamet hangi sene kopar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.