Dini Soru / Sorular / Kızılaya zekat verilir mi

Kızılaya zekat verilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Kızılaya zekat verilir mi

Soru

Selamun aleykum. Kızılaya zekat verilir mi? Kanserli çocuklara yada Türk Kızılayına bağış yapmak sadaka mı zekat mı ? Sağol hocam.

Cevap

Aleykum selam. İslam zekatın nerelere verileceğini belirlemiştir. Eğer çeşitli kurum ve vakıflar gerçekten zekat olarak verdiğiniz malı, islamda geçen zekat alabilen sınıflara ulaştırıyorlarsa verilebilir. Eğer ulaştırmıyorlarsa o zaman verilmesi caiz olmaz.

Kur’an’da zikri geçen sınıflar şunlardır:
Fakir, miskin, zekat memuru, mü’ellefe-i kulub, hürriyete kavuşmak için efendisiyle mükatebe akdını yapmış köle, borçlu, mücahid ve yolda kalmış kimselerdir.

Soru

Çevremizde zekat verebileceğimiz kimse olmadığı için bizde kızılayın zekat bölümüne yatırmayı düşünüyoruz zekâtımızı ama tereddütte kaldık olur mu diye verilebilirmi kızılaya Zekat?

Cevap

Yardım kuruluşlarına zekat verilebilir. Eğer bu kurumun zekatınızı şartlarına uygun bir şekilde yerine ulaştıracağına inanıyorsanız elbette bu vesile ile verebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Mehir nedir nasıl verilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: Bağış, kızılaya zekat verilir mi

İlgini Çekebilir

Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar Zekat verirken nelere dikkat etmeliyiz Soru Selamun aleykum. Zekat verme durumunda dikkat edilmesi …

Çok günahkarım allah affeder mi

Sponsorlu Bağlantılar Çok günahkarım allah affeder mi Soru Selamun aleykum hocam. Evliyken ve daha sonrası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.