Dini Soru / Sorular / Kul hakkını nasıl ödeyebiliriz

Kul hakkını nasıl ödeyebiliriz

Sponsorlu Bağlantılar

Kul hakkını nasıl ödeyebiliriz

Soru

Hocam ben kul hakkına girdim ve de şu anda çok pişmanım. Helallik istiyeceğim ama o kişiye ulaşamıyorum. Çoğu sitelerde araştırıyorum eğer helallik alamayacaksınız (ulaşmıysanız) o kişi için dua edin sadaka verin vardı doğru mu acaba. Bir de 2-3 aydır aklımı kurcaladığı için aileme sormuştum ailem demişti ki senin yaşın 13 olduğu için ve de pişman olduğun için bir şey olmaz ama sonrada dikkat etmelisin dediler doğru mu ? Acilen cevaplar mısınız çünkü aklıma çok takıldı.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Sen günahının farkında olduktan sonra artık o hakkı ödemen gerekir. Ancak eğer o kimseye ulaşamıyorsan o zaman onun yerine sadakalar verebilir ve tövbe edebilirsin. Ama böyle yapmak bu hakkı ödediğin anlamına da gelmez eğer bir gün ulaşabilirsen yine o hakkı ödemen gerekir. Unutma senin dürüstlüğünü Allah boşa çıkarmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Sadece kendimce yorumluyorum.
    Kul hakkı yememeye ve ödünç aldıklarınızı zamanında vermeye önem verin.Vermediğiniz sürece o kişiye yaşattıklarınızdan zulmetme günahını işlemeyin. Sizden birisi ise hakkınızı yemiş ise affedin, affedin ki affedilmeyi ümit edebilesiniz. İnşallah affınızdan dolayı diğer müslüman kardeşimizi kurtarmış olmanın sebebiyle sevap kazanmış olabiliriz inşallah.
    İnşallah faydalı olmuşumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.