Dini Soru / Sorular / Kurana el basıp yemin etmek sonra bozmak

Kurana el basıp yemin etmek sonra bozmak

Sponsorlu Bağlantılar

Kurana el basıp yemin etmek sonra bozmak

Soru

Selamünaleyküm ben kurana el bastım bir daha içki içmeyeceğim diye bunun geri dönüşü var mı yardımcı olursanız sevinirim.
birde şöyle bir sorum olacak birisine baktım ve eşimde bunu duydu ve benden ayrılmak istedi bende bakmadığıma dair kurana el bastım bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Selamünaleyküm,
Öncelikle haddim olmayarak şunu söylemek isterim; madem ki yanlış olduğunun farkına varıp yapmamak üzere yemin etmişsiniz yemininizi yerine getirin ve bir daha içmeyin. Çünkü müslümanların içki haramdır.
yemini bozmanın kefareti kuranda söylenmiştir;
(Yeminin) Kefâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) kefâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz.” (Mâide, 5/89) buyurulmuştur.

Eşinizle ilgili konuya gelince söylediğiniz yalan için tövbe edip bir daha yapmaz iseniz Allah inşallah tövbenizi kabul edecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.