Dini Soru / Sorular / Kuranı kerim mealinden Hz Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız

Kuranı kerim mealinden Hz Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız

Sponsorlu Bağlantılar

Kuranı kerim mealinden Hz Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız

Soru

Selamun aleykum arkadaşlar. Kuranı kerim mealinden Hz. Eyüp kıssası hakkında araştırma yapınız. Lütfen yardım eder misiniz.

Cevap

Eyüp aleyhisselam, Kuranı kerimde örnek kendisinden bahsedilen peygamberlerden biridir. Kuranı kerimde Eyüp aleyhisselam hakkında geçen ayetlerden bazılarını buradan okuyabilirsiniz.

Kuranı kerim mealinden Eyüp aleyhisselamın kıssası:

Kulumuz Eyüp’ü de hatırla. Hani o: “Herhalde şeytan, bana kahredici bir acı ve azab dokundurdu” diye Rabbine seslenmişti. “Ayağını depret. İşte yıkanacak ve içecek soğuk (su” diye vahyettik). Katımızdan ona bir rahmet ve temiz akıl sahiplerine bir öğüt olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir benzerini de bağışladık. “Ve eline bir deste (sap) al, böylece onunla vur ve andını bozma. ” Gerçekten, Biz onu sabredici bulduk. O, ne güzel kuldu. Çünkü o, (daima Allah’a) yönelip-dönen biriydi. (Sad Suresi, 41-44)

Böylece onun duasına icabet ettik. Kendisinden o derdi giderdik; ona katımızdan bir rahmet ve ibadet edenler için bir zikir olmak üzere ailesini ve onlarla birlikte bir katını daha verdik. (Enbiya Suresi, 84)

Hz. Eyüp, sabırı anlatmak için anlatılan bir kıssadır. Hz. İbrahim peygamberin soyundan gelir. Eyüp Peygamber, zengin bir kişi olmasına rağmen, serveti ile kibirlenmiyor ve büyüklük taslamıyordu. Allah’a ibadet etmeye ve insanları doğru yola çağırırdı. Bir zaman sonra Hz. Eyüp, çocuklarını ve bütün zenginliğni kaybetti.

Hz. Eyüp bu kaybettiklerine hiç isyan etmedi. Olanlar karşısında sabırla dayandı. Peygamberlik görevini de kararlılıkla sürdürdü.

Sonra Hz. Eyüp ağır bir hastalığa yakalandı. Bundan sonra Hz. Eyüp yataktan kalkamaz ve iş yapamaz oldu. Ancak o bu duruma sabretti. Eşi de sabırla ona hizmet ediyordu. Yine de hâllerine şükrederek hayatlarını devam ettiriyorlardı.

Eyüp Peygamberin hastalığı her geçen gün artıyor, şiddetleniyordu. Fakat o, bu durumda bile sabrediyor ve şikâyette bulunmuyordu.

Çektiği acılara karşı kendisini daima güçlü hissediyor ve eski sağlığına kavuşacağını umuyordu. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen, hastalığında en ufak bir iyileşme işareti görülmeyen Hz. Eyüp’ün sabrında da hiçbir azalma olmamıştı. Onun tek amacı, Allah’a kulluk görevini yapabilmek idi. Ancak hastalığı nedeniyle bu görevini yapamaz hâle gelmesi üzerine dua etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Livata günahı affedilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.