Dini Soru / Sorular / Kürk giymek caiz mi?

Kürk giymek caiz mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Kürk giymek caiz mi?

Soru

Aşırı üşüyen insanlar süs püs için değil de soğuktan korunabilmek için kürkten şapka eldiven veya ayakkabı giyebilirler mi sakıncası var mıdır teşekkürler hocam.

Cevap

Hayvan derilerinden yapılan çeşitli kürk ve benzeri ürünleri kullanmak ve giymek caizdir. Domuz derisi hariç bütün eti yenen ve yenemeyen hayvanların derileri tabaklandıktan sonra giyilmesi caizdir. Köpek ve fil derisi hakkında ihtilaf olmakla birlikte bunlarında derisi temizlendiken sonra temiz olduğu görüşü vardır. Dolayısıyla şapka, eldiven, ayakkabı, mont ve diğer elbiselerde kullanılması ve giyilmesi caizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

4 Yorumlar

  1. Hocam cehaletime verin kürkleri için bazı hayvanlar çivili sopalarla dövülerek öldürülüyor veya kazların tüyleri canlı canlı yolunuyor içim yaniyor hayvanlara.ama soğuktan da devamlı cigerlerim iltihaplaniyor vicdanım el vermiyor almaya mazur görün beni tekrar sormuş gibi oldum.hakkınızı helal edin

  2. Estağfurullah kardeşim her zaman sorabilirsiniz. Hayvanlara işkence edilmesi elbette haramdır ve zulümdür çok büyük günahtır. Ancak bu bütün deri elbiselerinin bu şekilde elde edildiği anlamına gelmiyor. Bundan dolayı bu elbiseleri kullanmak haram değildir. Allah şifalar versin kardeşim.

  3. Evet kadın ve erkeklerin deri ürünlerini giymeleri caizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.