Dini Soru / Sorular / Kuzenle konuşmak caiz mi

Kuzenle konuşmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Kuzenle konuşmak caiz mi

Soru

Es-Selamün Aleyküm hocam. Biz çok kalabalık bir aileyiz. Amca erkek çocukları çok var. Onlarla sadece selamlaşıyorum. Feraceli bir kızım, aileme zorla kabul ettirdim. Çok karşılar. Aileme dedim amca oğullarıyla konuşmam, gülmem haram. Beni anlamıyorlar. Konuşacaksın diyorlar. Ne yapmalıyım? Herkes baskı uyguluyor. Teşekkürler.

Cevap

Ve aleykumus selam hanım kardeşim. Allah seni muvaffak kılsın. Ne mutlu sana böyle bir ortamda helal ve harama dikkat ediyorsun. Dünya bir imtihan yeridir ve dini bu zamanda yaşamak elinde ateş tutmaya benzer. Ne kadar engelle karşılaşır ve zorluklar yaşarsan bu senin mükafatının büyümesine neden olur. Sen hak bildiğinden şaşma. Sabırlı ol iradende ve kararında sebat et. Ailene de saygısızlık yapma ama her zaman önceliğin Allah’ın rızası olsun. Eninde sonunda Allah sana bu sıkıntıları kolaylaştıracaktır. Uygun bir şekilde söylemeye devam et. Ancak selamlaşma gibi fitneye sebep olmayacak şekilde olan ilişkiler olabilir. Bunun şuurunda olan bir mümine genç kız olarak dik dur bu senin için en büyük cihattır. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevgili ile aynı rüyayı görmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kuzenle konuşmak caiz mi, Kuzen le konuşmak günah mıdır, kuzenlerle yegenlerle konusmak gunah mi

İlgini Çekebilir

Sevgili ile aynı rüyayı görmek

Sponsorlu Bağlantılar Sevgili ile aynı rüyayı görmek Soru Sevgilimle aynı gün ikimizde yangınlı ateşli olan …

Nisa suresi 137. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar Nisa suresi 137. ayet tefsiri Soru Selamun aleykum hocam, internette bir yazı okudum …

18 Yorumlar

 1. çok sağ olun hocam elimden geldiği kadarıyla. ben buradan cevap kısmından birkaç soru daha sorsam sorun olur mu hocam?

 2. Elbette buradan sorabilirsin inşaallah.

 3. hocam;
  1-) annemle konuşunca anneme dedim ki ben evlenince eşimin izni ile çarşaf giymek isterim dedim. annem dedi sen kocanın evinde çarşaf giyersen hakkımı helal etmem dedi sizce ben annemin himayesi altındayken annemin hakkı geçer mi?
  2-) ben başörtümün altına topuz yapmıyorum diyorlar azıcık topuz yap modern ol, makyaj yapmıyorum diyorlar yüzünün güzelliğini ortaya çıkar ben dinlemiyorum. ama her cuma gözüme sürme çekerim sizce doğrumu yaptığım?
  3-) düğünde halay çekmeyeceğim diyorum zorla çekeceksin diyorlar, ne yapayım ben
  hocam af buyurun ama merak ediyorum bunların cevaplarını. teşekkürler. Allah’a emanet olun

 4. Değerli hanım kardeşim;
  1- Anneni üzecek sözler etmemeye çalış onun razı olması çok önemlidir. Sadece haram ve günahlarda anne ve babaya itaat yoktur. İslam tesettürün sınırlarını çizmiş ve emretmiştir ama bu örtünün adı çarşaf olabilir veya ferace olabilir önemli olan tesettürün şartlarının yerine getirilmesidir. Bu tür konularda inat ediyorlarsa hiç tartışmaya girmemelisin.
  2- Başın üstünde saçları deve hörgücü gidi topuz yapmak caiz değildir, Makyajda eğer helal olmayan kimseler görecekse buda caiz değildir. Göze sürme çekmeye gelince dikkat çekmeyecek şekilde her zaman kullanılabilir.
  3- Düğün ve halay gibi durumlarda ancak kadınlar kendi aralarında bir haram işlenmeyen durumlarda eğlenebilirsiniz. Ama yabancı erkelerin de bulunduğu ortamlarda halay vesaire çekmek caiz değildir haramdır. Buna seni zorlamaya kimsenin hakkı yoktur. Allah yardımcın olsun.

  Hiç bir zaman inat etme, tartışmalara girme ve anne ile babanı Allah’a karşı bir durum olmadığı sürece asla üzme. Bu hem senin dünyan için hemde ahiretin için çok önemlidir. Güzel günlerinde gelecek elbette her zorluğun ardından bir kolaylık vardır. Günah ve isyanların ortasında sabırlı olmak ve Allah’ı razı etmeye çalışmak adeta Mekke’de ilk müslümanların verdiği mücadele gibi şerefli ve izzetli bir duruştur. Oku kendini geliştir hedefin Allah’ın rızası olsun. Ümitsizlik kitabımızda yoktur. Bizimle birileri uğraştıkça biz daha çok bilenir ve çelikleşiriz. Her zaman burdan hayırlı haberlerini bekleriz hanım kardeşim. Allah seninle olsun. Amin.

 5. Çok sağolun hocam elimden geldikçe mücadele edeceğim. Allah razı olsun. Hocam bizim düğünler karışık ama ben elimden geldikçe direneceğim. Allah’a emanet olun. Hocam birde ilahiyat okumak istiyorum tavsiye ettiğiniz yerler var mı?

 6. Allah senden de razı olsun. Hangi ilde olduğunu bilmeden tavsiye etmek çok zor. Ama ilahiyat okusan veya başka bir alanda okusan bile kendini geliştirmek için İslami temel esaslarından vazgeçme. Allah’a emanet ol.

 7. İslam bizim davamız hocam. Biz Hz. Muhammed’in (sav) ümmetiyiz. Ve ben İslam şuuruna yakışır bir şekilde İNŞALLAH yaşamımı sürdürmeye devam edeceğim. Hocam il fark etmez. Siz tavsiye ettiklerinizi yazabilirsiniz. Allah’a emanet olun.

 8. En doğru ve en iyisi kendi şehrinizdir. Sırasıyla en iyi ilahiyatlar, birincisi Erzurum ilahiyat, Marmara ilahiyat, Konya ilahiyat, Bursa ilahiyat ve Gaziantep ilahiyattır. Gidilmemesi gereken ilahiyatların başında ise Ankara ilahiyat ve Adana ilahiyat var bunlar sana küçük bir örnek olsun inşallah. Allah yardımcın olsun.

 9. Çok sağ olun. Ben mersinde oturuyorum(mersini sevmediğim için istemiyorum). dediğiniz yerleri dikkate alacağım. Allah razı olsun. Allah’a emanet olun.

 10. Allah senden de razı olsun. Allah’a emanet ol.

 11. Hocam sizi de yoruyorum ama af buyurun. hocam geceleri yatağıma girdiğimde nas, felak, ihlas gibi sureleri okuyorum ve şehadet getiriyorum. ondan sonra ellerimi açarak ”Ey alemlerin Rabbi beni gaflet uykusuna uyutma. Bana bu sabah namazını da nasip eyle. Arşındaki meleklerin beni sabah namazında senin emrin ile beni uykudan uyandırsınlar. Ey Rabbim eğer sen izin verdikten sonra meleklerin beni uyandırmasa mahşer günü hesap vakti geldiğinde onlardan davacı olacağım” diye dua edip yatıyorum. Ve Allah’a şükür ki sabah namazını Rabbim bana nasip ediyor. ben yanlış bir şey mi yapıyorum??? duam yanlış mı?

 12. Allah namaz ve ibadetlerini kabul eylesin. Duanın son kısmı hariç bu şekilde dua edebilirsin ama melekler üzerinde böyle bir hakkımız olmadığı için böyle demen bir şey veya bir hak ifade etmeyecektir. Dualarında bizi de unutma.

  Ayrıca sayfamıza üye olarak sorularını artık sorarsan çok daha rahat cevaplanabilecek. Çünkü burada yorumlar uzadıkça artık gözden kaçabiliyor. Üye olmadan soru sorulursa bu sefer hem senin hemde bizim için soru ve cevapları bir arada bulmak zor oluyor.

 13. Tamam hocam dualarım sizinle sizde unutmayın. Sağolun. Hocam üye olmam için mail adresi istiyor benim hiçbir şekilde kullandığım bir adres yok. Hani sosyal hesap kullanmıyorum. Ne yapmalıyım ?

 14. Geçerli bir mail olması gerekmiyor çünkü kullandığımız sistem onay istemiyor bu üye olmak isteyen kimselerin bilgilerini gizlemesi için daha kolay diye tercih ettik. Girişte geçersiz bir mail kullanabilirsin.

 15. tamamdır hocam çok sağ olun Allah’a emanet olun.

 16. Sende Allah’a emanet ol kardeşim. Cennetinde rabbim bizleri bir araya getirsin inşaallah.

 17. inşAllah HOCAM. üye oldum hocam tekrar sağ olun.

 18. Hoşgeldiniz safalar getirdiniz kardeşim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.