Dini Soru / Sorular / Lazer epilasyon yaptırmak günah mıdır

Lazer epilasyon yaptırmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer epilasyon yaptırmak günah mıdır

Soru

Hocam ben elmacık kemiğimdeki tüyleri lazer le aldıracağım bu günah mıdır? yüzüm hep kıl kaşımın ortasını da günah mıdır bu?

Cevap

Merhaba kardeşim. Bu durum kadın ve erkekler için bazı noktalarda birbirinden farklıdır. Genel olarak bir cevap verirsek kadın ve erkekler için durum şöyle izah edilebilir.

Erkeklerde çıkan ve erkeğin fıtratından olan sakal ve bıyık gibi kıllar, kadında çıktığı takdirde bu kılların aldırılması caizdir. Zira sakal ve bıyık kadının fıtratından sayılmadığı için alınabilir, hatta bu tür kılların alınması müstehaptır. Ancak kadınların yüzündeki ince ve tabiî olan ayva tüyünü alması veya aldırması caiz değildir. Bu, “Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lânet etsin…” hadisindeki yasak kapsamına girer.

Erkekler ise sakal ve bıyık dışında yanaklarında çıkan göze çirkin gelen fazlalık kıllarını, fıkıh kitaplarımızda “muhannes” ismiyle geçen “kadınlaşmış erkekler”e benzememek şartıyla aldırabilirler.

– Erkekler ve kadınlar epilasyon yaptırabilirler mi?

Epilasyon, iğne vb. ile tüy diplerinin yakılması ve tüylerin tekrar çıkmasının önlenmesi uygulamasına verilen isimdir. Bu uygulama özellikle yüzlerde ve hormon bozukluğu sebebiyle anormal şekilde çıkan kıllarda uygulanır.

Erkeklerin vücudundaki kıllara epilasyon yaptırması haram olmasa da uygun değildir. Bunun istisnası, erkeğin görünümünü bozan, göze çirkin gelen hormon bozukluğu gibi sebeplerden dolayı vücutta görülen ve fıtrattan olmayan fazlalık kıllardır. Bu tür durumlarda erkekler epilasyon yaptırabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. Evde kadınların bacaklarındaki kollarındaki poposundaki göğsündeki ince tüyleri almasının hükmü nedir ?

    • Kadınlar bacak, kalça, kol ve göğüslerindeki tüm kılları/tüyleri almaları caizdir. Kısacası, saç, kaş ve kirpikleri dışında tüm vücut temizlenebilir caizdir kadınlar için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.