Dini Soru / Sorular / Lokman hekim ilaçları nasıl hazırladı

Lokman hekim ilaçları nasıl hazırladı

Sponsorlu Bağlantılar

Lokman hekim ilaçları nasıl hazırladı

Soru

Hayırlı akşamlar. Hocam Lokman hekim ilaçları hazırlarken hangi bitki hangi hastalığa iyi geldiğini bitkilerle konuşarak anlarmış. Ölüm ilacını bulduğunda ise kağıdı dereye uçuvermiş. Bunun doğruluk derecesi nedir? Ben bunu babama sormuştum. Şimdiki teknoloji zor buluyor, lokman hekim bağırsağın köşesindeki ağrıyı hangi bitkinin iyi geldiğini nasıl biliyor diye… Sağolun, varolun

Cevap

Değerli kardeşim. Lokman aleyhisselam alimlerin çoğunluğuna göre büyük bir veli ve doktor idi. Onun peygamber olmadığı ama veli ve alim olduğu görüşü daha kuvvetlidir. İlaçlarını hazırladığı hakkında veya hastalarını nasıl tedavi ettiği hakkında elimizde çeşitli aslı olmayan rivayetlerden başka bir bilgi yoktur. Ancak kuranı kerim ve hadisi şeriflerde geçen bilgilerden başka sahih bir bilgiye sahip değiliz. Ölümsüzlük iksiri hakkında gelen bilgilerinde bir aslı yoktur çünkü Allah herşeyin bir ilacını yaratmış ölüm bundan hariçtir.

Lokman hekimin ölümsüzlük iksiri hakkındaki efsaneler:

Lokman Hekim’in ölümsüzlük iksirini bulduğu yalnız formülü kaybettiğine ilişkin efsaneler mevcuttur.
Formülü nasıl kaybettiği ise değişik kaynaklarda değişik şekillerde anlatılır.
Bir efsaneye göre içinde ölümsüzlük iksiri bulunan şişeyi köprüden geçerken düşürüp kaybetmiş, bir başka efsaneye göre ise eline yazdığı ölümsüzlük formülü yağmurda silinmiştir.
Bir rivayete göre de iksir, Yüce Allah’ın emriyle Cebrail [a.s] tarafından yok edilmiştir.

Bir rivayete göre ise Davud Peygamber Lokman’a bir koyun kesmesini vede kendisine en iyi yerinden iki parça et getirmesini söylemiş, Lokman koyunun yüreğini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud peygamber [a.s.] kendisine koyunun en kötü yerinden 2 parça et getirmesini söyler. Lokman tekrar yüreğini ve dilini getirir.
Davud [a.s] niçin böyle yaptığını sorunca Lokman hekim şöyle cevap verir: (İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Sağolun hocam. Bilgi bankası gibisiniz maaşallah. Ne sorsak cevabı var. Allah size yardım etsin. Allaha emanet kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.