Dini Soru / Sorular / Manevi kul hakkı nasıl ödenir

Manevi kul hakkı nasıl ödenir

Sponsorlu Bağlantılar

Manevi kul hakkı nasıl ödenir

Soru

Selamun aleykum hocam. Birinin hakkına manevi olarak girdiysek ve bu kişiyle helalleşme imkanımız yoksa ne yapmalıyız? Onun için dualar ederek af olunur mu?

Cevap

Aleykum selam. Manevi hak ifadesi çok açık bir kavramdır. Bu hakkın ne olduğu bilinmesi gerekir ki bir cevap verebilelim. Eğer söz konusu küçük bir mevzu, bir kırgınlık vs ise bu kişinin adına hayır yapabilirsiniz. Ulaşma imkanı hiç yoksa maddi ve manevi haklar için tövbe edilir ve o kişinin hayrına bir sadaka verilebilir. Bir gün imkan oluştuğunda hak yinede sahibine ödenmesi icap eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kul hakkı nasıl odenir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

5 Yorumlar

  1. Oncelikle teşekkürler cevabiniz için. Bu manevi hak sizin dediğiniz gibi kırgınlık küslük gibi bir durum değil. Kişi hakkına girdiğimden habersiz. Manevi olarak hakkına girdiğimi düşünüyorum. Bir de mesela 5 kişinin manevi olarak hakkına girdiysek 5 ayrı mi sadaka vermek gerekir? Yoksa hepsi icin bir sadaka yeterli olur mu?

  2. Eğer o kişiyle helalleşmek durumu daha kötü yapacak veya o kimse daha çok kırılacaksa bu durumda tövbe etmen yeterlidir.

  3. Hocam çok sağolun cevaplarınız için. O kişi beni tanımıyor. Bu durumda da tövbe etmek yeterli olur mu?

  4. Evet inşaallah yeterli olur

  5. Allah razi olsun sagolun hocam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.