Dini Soru / Sorular / Mankurt ne demektir

Mankurt ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar

Mankurt ne demektir

Soru

Merhaba arkadaşlar. Mankurt ne anlama gelir.Mankurt kelimesinin anlamını lütfen açıklar mısınız? Mankurt türkçe kelime midir. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap

Mankurt kelimesinin oluşumu: Man adem yani insan manasında ve kurt ise akıl yoksunu kimse anlamındadır. Bu kelime Moğolca ve eski Altayca dillerinden gelmektedir.

Mankurt kelimesinin kullanmı:

– Mankurt olarak adlandırılan kimse tarihte eski Altay ve Kırgız efsanelerinde geçen şuursuz ve bilinci olmayan kölelere verilen isimdir.

– Yine bir görüşe göre bu isim bir işkence tekniğine verilirdi. Başı kazınan birinin başına bir deve derisi geçirilir ve güneşte bekletilir. Deri kurudukça o kişi başında şiddetli ve dayanılmaz işkence hissederdi. daha sonra bu kimse aklını ve bilincini yitirir ve her emri yerine getiren birisine dönüşürdü.

– Ayrıca günümüzde ki Türkçe de kullanılan Mankafa sözcüğü de bu kelimeden türetilmiştir ve aynı anlamlarda kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.