Dini Soru / Sorular / Mecburen küfür sözler söylemek

Mecburen küfür sözler söylemek

Sponsorlu Bağlantılar

Mecburen küfür sözler söylemek

Soru

Hayırlı günler hocam,ben oyunculukla uğraşmaktayım. Aldığım eğitimlerle kendimi bu alanda geliştirmeye çalıştım. Genelde tiyatrolarda oynuyorum.Ara sıra dizi çekimlerine de gidiyorum.Fakat aklıma takılan bir problem var.Varsayalım ki tiyatro metninde veya senaryoda açıkça küfür olan bir söz var.Bu durumda ne yapmak gerekir? Dini bilgilerine güvendiğim bir tanıdığıma sordum, ancak ölüm tehlikesi gibi veya çok acı çektiren işkencelere maruz kalınınca küfür sözü söylenebileceğini,böyle bir durumda kişinin kafir olmayacağını söyledi.Bunun dışında kalanların yani senaryo,tiyatro metinlerindekiler de dahil olmak üzere küfür sözleri söylemenin kişiyi kafir yapacağını söyledi.

Açıkçası huzursuz oldum hocam,böyle bir durum olursa ben ne yapmalıyım diye.Elbette Allah,dinim her şeyden önce gelir.Ama böyle bir durum olması durumunda, eğer senaryodaki veya tiyatro metnindeki küfür sözü oynamayı reddedersem işsiz kalabilirim.Yaşım nispeten ileri olduğu için ve bu işten başka bir işten de pek anlamadığım için sektör değişikliği yapma durumum pek yok.Ne yapmalıyım hocam?Tanıdığımın ilettiği bilgi doğru mudur,yoksa bu gibi hallerde de ruhsat var mıdır?

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Bir filim, tiyatro ve benzeri durumlar için küfre ileten sahnelerin oynanması gerekiyorsa bunun dini açıdan gerekli olup olmadığına dair bir ilim heyeti buna fetva vermelidir. Sorduğun soruya gelince kişiyi kesinlikle küfre sokacak kelimeler sarfediliyorsa bunun caiz olmadığı kesindir ve imani açıdan çok tehlikelidir diyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.