Dini Soru / Sorular / Mezarda hoca ölüyle ne konuşur

Mezarda hoca ölüyle ne konuşur

Sponsorlu Bağlantılar

Mezarda hoca ölüyle ne konuşur

Soru

selam aleykum hocam ölen bir kişinin vefat etmesinden sonra gömülen ölüyle imamın neyi konuştuğu hakkında bilgi verebilir misiniz. Dinimizde kabirdeki ölüyle imam ne konuşması gerekmektedir açıklar mısınız.

Cevap

Aleykum selam. Ölen bir müslüman kabre konulduktan sonra başında bir süre beklemek ve ona dua etmek bir peygamber sünnetidir. Bu konuda peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:

Resulü Ekrem Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), bir cenaze gömüldükten sonra hemen geri dönmezdi. Bir müddet mezarı başında durur ve cemaata karşı şöyle buyururdu:

“Kardeşiniz için Yüce Allah’dan mağfiret isteyiniz ve kendisine sükûnet ihsan buyurmasını dileyiniz. O, şimdi sual görecektir.”

Ölü kabre konulduktan sonra ayrıca hoca tarafından telkin duası yapılır ki bu bir hatırlatma anlamındadır ve ölüye faydası dokunacağı umulur.

Telkin Duası:

“Ya Abdellah! Yebne Zeyneb; Üzkür ma künte aleyhi min şehadeti en lâ ilahe illallah ve enne Muhammeden Resûlüllah ve enne’l-cennete hakkun vennare hakkun ve ennelba’se hakkun ve ennessaete atiyyetün lâ reybe fîha ve ennellahe yebasü men fil kubûr. Ve enneke rezîta billahi Rabben ve bil-İslâmı dinen ve bi-Muhammedin (sallallahu aleyhi ve sellem) nebiyyeen ve bilkur’ani imamen ve bilkâbeti kıbleten ve bilmü’minine ihvana. Rabbiyellahu lâ ilâhe illâ hü. Aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü’l-Arşi’l-azîm.”

Anlamı:
“Ey Abdullah! Ey Zeyneb oğlu! Hayatında inandığın ve devam ettiğin şekilde: “Eşhedü en lâ İlâhe illallah ve enne Muhammeden Resûlüllah” şehadet kelimesini söyle. Şübhesiz cennet hakdır (mevcuttur). Cehennem hakdır, öldükten sonra dirilmek hakdır, kıyamet haktır; bunda şübhe yoktur. Yüce Allah kabirlerde olanları diriltip mahşer yerinde toplayacaktır. Sen hatırla ki, Allah’ın Rab olduğuna, dinin İslâm oluşuna, Muhammed Aleyhissalatü vesselamın peygamber olduğuna, Kur’ân’ın imam, Kabe’nin kıble ve mü’minlerin kardeş olduğuna razı bulunmuş idin.”

Üç kez de şöyle denilmesi âdet olmuştur:
“Ya Abdellah! Kul lâ ilâhe illallah. Kul Rabbiyellahu ve diniyel-İslâmu ve nebiyyi Muhammedün. Aleyhi’s salâtü vesselam. Rabbi, lâ tezerhü ferden ve ente hayrül-varisin.”

Anlamı:
“Ey Abdullah; De ki: Allah’ dan başka ilâh yoktur. De ki, Rabbim Allah’dır. Dinim İslâm’dır. Peygamberim Muhammed Aleyhisselâm’dır. Ya Rabbi! Bu ölüyü yalnız bırakma. Sen varislerin en hayırlısısın.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: mezarda hoca ölüyle ne konuşur, hoca mezarda ölüyle ne konuşur, hoca ölüyle ne konuşur, imamın ölüyle konuşması, ölü gömüldükten sonra imam ne konusur, hoca ölüye ne söyler, ölüler ölülerle konuşur mu

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

2 Yorumlar

  1. telkin midir hocam bunun adı

  2. Evet kardeşim bu duanın adı ‘Telkin’ duasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.