Dini Soru / Sorular / Mezhepler arasındaki farkların sebebi nedir

Mezhepler arasındaki farkların sebebi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Mezhepler arasındaki farkların sebebi nedir

Soru

Benim merak ettiğim bir suru mezhep var ve bu mezhepler arasında farklılıklar var mesela bir mezhepte farz olan başka mezhepte farz olmuyor veya mesela sünniler 4 halifeye saygı duyup severken şiiler ilk üç halifeyi kabul etmiyorlar bu günah değil mi farz olan bir şeye farz değil demek doğru mu bağlı olduğumuz mezhepten dolayı vebal altına girer miyiz birde şiilik ve vehhabilik hak mezheplerden değil bu mezheplere bağlı olanlar günahkar mıdır şiilikte namaz farklı onların namazı kabul oluyor mu

Cevap

Değerli kardeşim, mezhepler derken dört hak olan ameli mezhepler anlaşılmalıdır. Alevilik, şiilik veya vahhabilik mezhep sayılmazlar. Dört hak olan ve ehli sünnet olan mezhepler arasında tek bir farzda dahi ihtilaf yoktur. Sadece teferruatta ve anlayış farklılığından dolayı ihtilaflar olmuştur. Dört mezhepten herhangi birisine uyan doğru yola uymuş olur ve bundan dolayı herhangi bir vebal de yoktur. Hak olan yol bir tanedir ve o yol kuran ve sünnete uymakla mümkündür. Dört mezhep de hak olan yoldadır ve bu konuda bir kaç batıl fırkalar dışında hiç bir ihtilaf ve itiraz olmamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kadınların çalışması caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kadınların çalışması caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar Kadınların çalışması caiz mi Soru Kadınların çalışması caiz midir kısaca açıklar mısınız. İslam …

Livata günahı affedilir mi

Sponsorlu Bağlantılar Livata günahı affedilir mi Soru Hocam ben daha yeni ergenliğe girdiğim sıralarda livata …

2 Yorumlar

  1. Anladım teşekkürler peki 4 hak mezhep dışındaki mezheplere tabii olanlar müslüman mıdır kafir mi veya günahkar mıdır.

  2. Mezhepler din değildir. Hak olan bir ekol ve bir mezhep denilen yol ile islamın anlaşılması ve yaşanması için bir müctehid alime uyulması yine de bir din değildir. Ancak bu hak olan görüşler veya diğer ismi ile mezhepler vasıtası ile müminler daha rahat bir şekilde dinlerini yaşayabilmektedirler. Böylece bu mezhepler bir ayrılık değil bir rahmet vesilesi olmuşlardır. 4 mezhep dışındaki kimseleri tekfir etmeyiz. Eğer küfre girecek bir söz veya bir fiil söyleyen var ise bu küfürdür deriz. Ayrıca dalalete sapan ve sapık olan görüş ve hizipler yada bir başka adıyla fırkalar vardır ki bunları tanımak ve sakınmak için kuran ve sünnete başvurmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.