Dini Soru / Sorular / Müezzinliğin fazileti ile ilgili hadis

Müezzinliğin fazileti ile ilgili hadis

Sponsorlu Bağlantılar

Müezzinliğin fazileti ile ilgili hadis

Soru

Selamun aleykum hocam. Müezzinliği fazileti hakkında geçen şu hadisi şerif sahih midir doğru mudur lütfen izah eder misiniz:

Kim bir cemide ezan okumayı üstlenir, niyeti Allah olarak ezan okursa Allah (c.c) her ümmetin kırk milyon sayısı olan kırk binlerce bir ümmeti onun şefaatine nail eder. Cennetlerin her birinde kırk milyon şehir, her şehirde kırk milyon köşk, her köşkte kırk milyon saray, her sarayda kırk milyon oda, her odada kırk milyon döşek, her döşekte cennet hurilerinden bir hanım, yine o odalardan her birinin genişliği dünyanın kırk milyon katı ve her hanımın kenarında kırk milyon hizmetçi ve kırk milyon cariye, yine her odada kırk milyon sofra, her sofrada kırk milyon kap ve her kapta kırk milyon çeşit yemekler vardır; eğer insan ve cinlerin cemiyeti ona misafir olursa onların hepsini o odaların en küçüğünde yemek, şarap, esans, elbise, meyve ve hediye için çeşitli cevher ve elbiselerden ne isterlerse onları ağırlayabilir. Her odada, diğer bir odaya ihtiyaç olmaksızın bu eşyalardan yeteri kadar vardır. Müezzin ağzını açıp “eşhed-ü en lâ ilahe illellah” dediği zaman kırk milyon melek onun etrafını sarıp ona selam ve dua ederler ve Allah’dan ona mağfiret dilerler. Ezanı okuyup bitirene dek daima Allah’ın rahmetinin gölgesinde olur. Onun sevabını kırk milyon melek yazıp daha sonra Allah’a doğru koşarlar (yükselirler.) (Sevab’ul-A’mal ve İkab’ul-A’mal) Hadis-i Şerifi sahih midir hocam ?

Cevap

Aleykum selam. Bu hadis diye bildirilen söz Şia kaynaklarında geçmektedir. Sahih islam kaynaklarında böyle bir hadisi şerif bilmiyoruz. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dinleyerek namaz kılınır mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: müezzinliğin fazileti ile ilgili hadisi şerifler

İlgini Çekebilir

Gusül abdesti nasıl alınır kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Gusül abdesti nasıl alınır kısaca Soru Merhaba hocam. Gusül abdesti ne demektir ve …

Dinleyerek namaz kılınır mı

Sponsorlu Bağlantılar Dinleyerek namaz kılınır mı Soru Erkek hocanın sesi namazımı bozar mı? Ben namaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.