Dini Soru / Sorular / Münafıklık alametleri nelerdir

Münafıklık alametleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Münafıklık alametleri nelerdir

Soru

Selamun Aleyküm. Ben bir sitede münafıklıkla ilgili hadisleri okudum. Bu dört vasıf bulunursa halis münafık olur hadisi nasıl anlaşılmalı? Bir de münafık olmuşsa müslüman bu 4 vasıftan nasıl tövbe etmeli?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Hiç şüphesiz en tehlikeli durumlardan bir tanesi münafıklıktır. Müminin en çok korkması gereken bir durumdur. Sorduğunuz hadisi şerifte şöyle geçmektedir:

Abdullah b. Amr’den (ra) rivâyete göre, Resûlullah (asm) şöyle buyurmuştur:
“Kendisinde dört özellik bulunan kişi mutlaka münafık olmuştur. Bu dört özellikten biri bulunursa o özelliği terk edinceye kadar o kimsede münafıklık özelliği bulunmuş olacaktır. Konuştuğu zaman yalan söyleyen, söz verdiği zaman sözünde durmayan, davalaştığında aşırı giden, anlaştığı zaman anlaşmasını bozan.” (Buhârî, Müslim, Tirmizi)

Bu hadisi şerifi anlayabilmek için münafıklığın ne olduğunu ve çeşitlerinin neler olduğunu doğru bilmek gerekir. Nifak iki kısma ayrılır ve sorduğunuz soruya da ona göre bir cevap verilebilir.

İtikadî (inançla ilgili) Nifak:
Mutlak anlamda nifak dendiği zaman bu kısım kastedilmiş olur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de de munâfıklar ve onların vasıfları belirtilirken meselenin daima itikâdî yönüne işaret edilmiştir.
Bu duruma göre munâfık denince: İslam toplumu içinde can ve mal emniyetini sağlamak; evlenme, boşanma, miras, ganimet gibi müslümanların sahib olduğu her türlü nimetlerden istifade edebilmek veya birtakım gizli yollar ve entrikalarla İslam toplumunu içten yıkmak için, asıl mahiyetini ustaca gizleyip kalben inanmadığı halde müslümanlara karşı kendisini inanmış gösteren kimse anlaşılmalıdır. Bu türlü nifak; doğrudan doğruya küfür olduğu için, sahibini ebedî azaba götürür. Hem de cehennemde en şiddetli azaba uğrayacak grub bunlardır.

Amelî (davranışlarla ilgili) Nifak:
İmana aykırı olmayarak, sadece amelle ilgili olan nifakın bu çeşidi, küfür değildir; fakat büyük günahtır. Bir kimsenin, müslüman olduğu halde, imanla ilgili olmamak şartıyla yalan, emanete hıyanetlik, sözde durmama, hile ve riya gibi bazı munâfık alametlerini üzerinde taşıdığı olur. Zira bu çeşit nifak alametlerinden tamamen sâlim olmak, hayli güçtür. O yüzden, bazan farkında olmadığı halde bir mu’minde munâfıkların sıfatlarından bulunabilir. Çünkü bazı nifak alâmetlerinin İslam’la bir arada bulunması mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: munafiklik alametleri nelerdir

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.