Dini Soru / Sorular / Namaz farz mı

Namaz farz mı

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz farz mı

Soru

Selamünaleyküm hocam. Hocam benim kafam çok karıştı.Namaz gerçekten farz mı? Eğer farz ise Kuran da neden ayrıntılı bir şekilde yazmıyor.Şu duaları okuyun secdede şunları söyleyin diye… Ayrıca ayetlerde bizim namaz olarak çevirdiğimiz salat kelimesi gerçekten de anlamı namaz mı? Biz ayetler de hep namaz olarak biliriz.Ama ya başka kelimeyse namazın dinde yeri yok demektir.Mesela nisa 102. ayette salati ikame’ var, yönlenmek/bağlanmak. bu savaş esnasında yapılan savaş stratejsi için bi araya gelip plan yapmaları. plan anlaşılıp uyulduğu/secde edildiği anda, diğerleri gelip planı/stratejiyi öğrensin onlarda secde/uydukları zaman Allah’ı anın ve güvene kavuştuğunuzda bu salatı/eğitim/desteği tam yapılması öğütlenmiştir. islamda dua vardır ama nasıl dua edilceği/Kulun Rabbine yöneleceği konusunda hareketler gibi bişey söz konusu değildir. hele namazda kabeye dönülmesi konusunda tek ayet yok.Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. İnternetten falan araştırdım ama mutmain olamadım.Allah’a emanet olun.

Cevap

Aleykum selam. Kuran her konuda ayrıntı vermez. Eğer ayrıntılı bir şekilde her ibadeti açıklasaydı onlarca hatta yüzlerce ciltlik kitap haline gelirdi. Kendisine kuran indirilen peygamber aleyhisselam kuranı Allah’ın izniyle tefsir etmiş ve ayrıntılarını bizlere öğretmiştir. Namazın farz olduğunu anlatan onlarca ayet vardır. Farz olması hakkında ne peygamber ne sahabiler nede hiç bir islam alimi en ufak bir şüphe etmemiştir.

İstiğfar ve tövbe edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Alevi ve sünni evliligi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Alevi ve sünni evliligi

Sponsorlu Bağlantılar Alevi ve sünni evliligi Soru Merhaba hocam Alevi bir erkekle sünni bir kadın …

Şeytan insanlara nasıl vesvese verir

Sponsorlu Bağlantılar Şeytan insanlara nasıl vesvese verir Soru Hocam şeytan insanı sadece vesvese vererek kandırabilir …

Bir yorum

  1. Çok teşekkürler hocam.Aslında bende şüphe etmemiştim ama birisi böyle böyle dedi kafam karıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.